دوست داشتن خود

با معجزه‌ دوست داشتن خود دنیا را دگرگون کنید

دوست داشتن خود یعنی به کمتر از آنچه لیاقتش را دارید قانع نباشید و خودتان را همان‌جوری که هستید بپذیرید! سخت است که خودمان را دوست داشته باشیم، چون در جامعه‌ای رشد کرده‌ایم که عشق به خود را به ما یاد نداده‌اند. بااین‌حال دوست داشتن بهترین هدیه‌ای است که می‌توانید به خودتان بدهید.

در این مقاله از مجله بوکاپو درباره تعریف دوست داشتن، تمریناتی برای عشق به خود و فواید آن صحبت کرده‌ایم. اگر شما هم قبل از انجام کاری نیاز به مهر تأیید دیگران دارید و تا خانواده از شما راضی نباشند در زندگی آرام نمی‌گیرید، با این مقاله همراه باشید.

دوست داشتن خود چیست؟

به آن میزانی که شما برای نیاز‌های اولیه خود و سلامت جسمی و روحیتان ارزش قائل هستید و به‌خاطر فقط جلب رضایت دیگران کاری را انجام نمی‌دهید، می‌توان گفت شما خودتان را دوست دارید یا نه! هرچند نمی‌توان این قضیه را انکار کرد که گاهی افراد از درک آنچه برایشان خوب است عاجز هستند و حتی نمی‌دانند چه چیزی بیشتر از همه خوشحالشان می‌کند.

تعریف دوست داشتن خود

جفری یانگ در کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید به شما می‌گوید که تا چه میزان ارزش‌های شما ناشی از محیط اطرافتان است. معنی دوست داشتن خود می‌تواند در تمامی رفتار‌های زیر وجود داشته باشد:

 • خود را کمتر قضاوت کنید و با بی‌رحمی درباره خود اظهار و نظر نکنید.
 • خود را ببخشید! بخشیدن خود سبب حال بهتر شما می‌شود.
 • با خود مهربان باشید. آیا کسی بیشتر از شما لیاقت این مهربانی را دارد؟
 • انتظارات واقع‌بینانه از خودتان داشته باشید و بیشتر از این خودتان را رنج ندهید.
 • شما اولویت زندگی خودتان هستید! هیچ‌کس به‌اندازه خودتان نمی‌داند چه چیزی برایتان بهتر است.
 • مطابق با ارزش‌های خود زندگی کنید و به حرف دیگران کمتر اهمیت دهید.
 • سالم غذا بخورید و بدانید سلامت جسمی با سلامت روان گره تنگاتنگی دارد.
 • صبح تا شب کار نکنید و بخشی از روز یا هفته را کامل استراحت کنید.

در تمام این رفتار‌ها، ارزش قائل شدن و اهمیت‌دادن به خود وجود دارد. حالا باید دید شما به چند مورد از این رفتار‌ها حواستان است!  مایک بایر در طول زندگی‌اش به هر فردی کمک کرده تا در زندگی آزادی را کشف کند و بهترین نسخه خود یا خود برترش باشد. کتاب بهترین خود یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک‌تایمز است و همراه خوبی برای تغییرات بزرگی است که در سر می‌پرورانید.

چرا باید خودمان را دوست داشته باشیم؟

دوست داشتن خود به شما اعتماد به نفس، عزت نفس و احساسات مثبت‌تری می‌دهد. اگر بتوانید خودتان را دوست بدارید، احساس خوشبختی بیشتری در زندگی خواهید کرد و یاد خواهید گرفت که بهتر از خود مراقبت کنید. هرچه کمتر این احساس را نسبت به خود داشته باشید، ناراحت و ناامید‌تر خواهید بود. اگر هر روز بیشتر به خود عشق دهید، آرام‌آرام اوضاع بهتر از چیزی که تصور می‌کنید تغییر خواهد کرد.

چرا دوست داشتن خود مهم است؟

تمریناتی برای دوست داشتن خود که حالتان را بهتر می‌کند

انجام تمرینات محبت به خود می‌تواند تغییرات بزرگی را در زندگی شما رقم بزند. شما باید به این باور برسید که لیاقت بهترین‌ها را دارید و بخواهید که احساس آرامش را در شریان‌های زندگی خود به جریان بیندازید. بعد از فعل خواستن، فعل توانستن را صرف کنید و با تمرکز بر ۵ تمرین زیر وجود خود را بیشتر پذیرا باشید.

۱ – نحوه صحبت با خودتان را تغییر دهید

اولین توصیه این است که به نحوه صحبت‌کردن با خودتان توجه کنید. گفتار‌های منفی احساس بی‌ارزشی را بیشتر می‌کند و اضطراب را در زندگی شما افزایش می‌دهد. وقتی خود را احمق، چاق یا تنبل خطاب می‌کنید، بازتاب‌های منفی این کلام را با خشم از خود خواهید دید! تعابیر خود را از اتفاق‌ها تغییر دهید و گام های موثر برای رهایی از کمال طلبی را بشناسید.

ریشه ها، نشانه ها و گام های موثر برای رهایی از کمال طلبی پیشنهاد مطالعه: ریشه ها، نشانه ها و گام های موثر برای رهایی از کمال طلبی

انسان خطا می‌کند. به‌جای سرزنش بهتر است خود را سریع‌تر ببخشید و به روال عادی زندگی برگردید. به‌عنوان‌مثال، به‌خاطر سهل‌انگاری شما اتفاق بدی افتاده است و شما با بی‌رحمی تمام در حال زیر سؤال بردن شخصیت خود هستید. در این شرایط دست نگه دارید و کمی از فاصله دورتر به مسائل نگاه کنید.

اگر دوست یا یکی از اعضای خانواده هم این اشتباه را انجام می‌داد بازهم همین‌جور بی‌رحمانه به وی تاخت‌وتاز می‌کردید؟ خود را مهمان همدلی و مهربانی‌ای کنید که برای دیگران کنار گذاشته‌اید! بنابراین به‌جای «من خیلی احمق هستم» تعبیر خود را از شرایط تغییر دهید و با دوست داشتن خود، بگویید «من اشتباه کردم و در این اتفاق متوجه شدم دوستانم حامیان خوبی هستند» شما با تغییر نگرش نسبت به مسئله‌ای، احساس درونی خود را در لحظه تغییر می‌دهید.

۲ – از جملات تاکیدی مثبت استفاده کنید

قبل از اینکه بخواهیم شواهد علمی برای اثبات این قضیه به شما نشان دهیم، جملات زیر را با خود تکرار کنید و به معجزه تکرار جملات مثبت ایمان آورید.

 • من خودم را دوست دارم.
 • من بهترین کاری که می‌توانم را انجام می‌دهم.
 • من خودم را باور دارم.
 • من باهوش و توانمند هستم.
 • من آدم خوب و مهربانی هستم.
 • من منحصر به فردم و شبیه کسی نیستم.
 • من لیاقت بهترین چیزها را در زندگی دارم.
 • من سپاسگزار سلامتی و شرایطم هستم.
 • من با اطرافیانم همدل و مهربان هستم.

تصور کنید دوست شما قرار است بعد از چند بار رد شدن در امتحان رانندگی، دوباره امتحان دهد. حالا شما دو انتخاب دارید؟ به دوست خود بگویید او از پس امتحان با موفقیت بر می‌آید یا او آن‌قدر خوب نیست که گواهینامه بگیرد! دوست شما فردا امتحان دارد و باید ۷ صبح در حضور افسر پلیس رانندگی کند.

کدام جمله با احتمال بیشتری او را به قبولی نزدیک‌تر می‌کند؟ فکر می‌کنم جواب به‌وضوح مشخص است. این برخورد را با خودتان داشته باشید تا در درازمدت خودباوری و دوست داشتن خود را تقویت کنید.

جملات تاکیدی مثبت چیست؟

جملات تاکیدی مثبت با کاهش ترس و اضطراب، احتمال دستیابی به موفقیت را افزایش می‌دهند. برای مطالعه خلاصه کتاب غول درونتان را بیدار کنید اینجا کلیک کنید. آنتونی رابینز در این کتاب تاکید بسیاری بر یادگیری تغییر احساسات منفی خود به مثبت دارد.

۳ – تکنیک آزادی عاطفی (EFT) را تمرین کنید

انجام تکنیک آزادی عاطفی به شما در روند تمرین دوست داشتن خود کمک زیادی می‌کند. در این مقاله مجال این نیست که درباره جزئیات این تکنیک صحبت کنیم، اما به شما سرنخ لازم را می‌دهیم. در طب سوزی نقاط خاصی از بدن لمس می‌شود که به آن کانون انرژی می‌گویند. تکنیک EFT نیز در قدم اول به یادگرفتن این نقاط نیاز دارد.

با جستجوی تکنیک EFT در گوگل، این نقاط یا کانون‌های انرژی را یاد بگیرید. آزادی عاطفی زمانی بیشترین تأثیر را دارد که شما مشکل یا ترس اصلی خود را شناسایی کرده باشید. به بیان دیگر، شما باید بدانید چرا خودتان را دوست ندارید؟ چه چیزی باعث خجالت شما شده است؟ یا از چه چیزی در وجودتان خشمگین هستید؟

یکی از اصول مهم تکنیک EFT این است که شما مشکلات را بپذیرید و با وجود آنها خودتان را دوست بدارید! شدت میزان خشم خود را با فشار وارده بر نقاط بدن خود نشان دهید. در این تکنیک از شما خواسته می‌شود که عبارات یا جملاتی را در زمان فشار دادن تکرار کنید. به‌عنوان‌مثال، بااین‌وجود که من این ترس یا مشکل را دارم، کاملاً خودم را می‌پذیرم.

مدل این عبارت را در ذهن بسپارید و برای هر احساس یا مشکل دیگر به کار ببرید. خواندن کتاب موهبت کامل نبودن به شما یاد می‌دهد چیزی که هستید را در آغوش بگیرید و دوست داشته باشید. خلاصه این کتاب را در بوکاپو از دست ندهید.

خلاصه کتاب موهبت کامل نبودن
چطور کسی را که فکر می‌کنید باید باشید، رها کنید و کسی که هستید را در آغوش بگیرید؟
برنی براون
در ۲۴ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب موهبت کامل نبودن

۴ – مراقبت از خود را تمرین کنید

مراقبت از جسم و روح خود، بخش مهمی از دوست داشتن خود است! مشغول آشپزی هستید و ناگهان نوک انگشت سمت راست خود را با چاقو می‌برید. سوزش و درد شما را بی‌طاقت می‌کند. اگر زخم خیلی عمیق باشد حتی ممکن است تا مدتی، انجام کارهای روزانه برایتان دشوار شود.

همین آسیب ساده چند روز شما را بهم می‌ریزد و طاقت شما را نسبت به مسائل پایین می‌آورد. حالا چرا انتظار دارید عدم تحرک طولانی و خوردن غذا‌های ناسالم جسم و روان شما را نابود نکند؟

طور دیگری به این مسئله نگاه کنیم. انتظار دارید یک جسم و روان ناسالم دوست‌داشتنی به نظر برسد؟ مراقبت از سلامت فردی یکی از نکات مهم در ایجاد احساس خوب نسبت به خودمان است. کتاب با بدن خود مهربان باشید مناسب کسانی است که می‌خواهند در کنار سبک زندگی سالم، از زندگی خود لذت بیشتری ببرند.

خود را به یک ماساژ دعوت کنید یا ذهن خود را با خواندن کتاب نوازش دهید! هدف‌گذاری برای کار‌هایی که یک‌عمر منتظر رسیدن لحظه مناسب برای انجام آن بوده‌اید نیز یک راه دیگر مراقبت از خود است. خواندن  کتاب های رشد و توسعه مهارت‌ های فردی در بوکاپو گزینه خوبی برای افزایش مهارت‌های فردی در طول تمرین مراقبت از خود است.

۵ – ذهن آگاهی (Mindfulness) را به بخشی از زندگی خود تبدیل کنید

وضعیت شما زمانی تغییر می‌کند که آنچه را می‌خواهید به آنچه نیاز دارید تبدیل کنید. خواسته‌های شما در زندگی در بیشتر مواقع بر اساس فشار‌های جامعه و اطرافیان است. شما خودتان را به رنج و زحمت می‌اندازید تا نظر دیگران را جلب کنید. چیزی که در خلاف دوست داشتن خود قرار دارد. اولویت دادن به رفع نیاز‌ها تا حد زیادی الگوهای القا شده از سمت جامعه را دور می‌زند و احساس رضایت از زندگی را در شما افزایش می‌دهد.

اهمیت ذهن آگاهی یا مایند فولنس در زندگی

انجام روزانه ۱۰ تا ۱۵ دقیقه مدیتیشن راه حل خوبی برای تقویت ذهن آگاهی در انسان است. شما نیاز دارید اول بدانید مدیتیشن چیست و چگونه به ذهنتان کمک می‌کند. کتاب پاکسازی ذهن به موضوع ذهن، افکار منفی و نگرانی‌هایی که دائما در زندگی خود تجربه می‌کنیم پرداخته است. خواندن این کتاب راه رهایی از نگرانی‌ها و افکار منفی را به شما یاد می‌دهد.

فواید دوست داشتن خود در زندگی شخصی و حرفه‌ای

ما معمولاً خانواده، فرزندان، همسر، شغل یا سرگرمی‌های خود را بیشتر از خودمان دوست داریم. چند بار در روز به خودتان لبخند می‌زنید یا از خودتان قدردانی می‌کنید؟ یادگیری دوست داشتن مستلزم تلاش است و فواید زیادی دارایییییییییییییید. در اینجا به چهار مزیت دوست داشتن خود اشاره کرده‌ایم:

۱ – افزایش احساس رضایت در زندگی

با فشار تصویر کاملی که فضای مجازی از زندگی شاد و کامل ارائه می‌دهد، احساس رضایت در زندگی گم شده است. فرد توان رقابت با فیلتر‌های حرفه‌ای عکس‌های اینستاگرامی و خوردن هرروزه غذا‌های رنگارنگ یا سفر به‌دور دنیا را ندارد. با دوست داشتن خودتان شانس بیشتری برای تغییر شرایط خود و به عهده گردن مسئولیت رفتار‌های خود دارید.

وقتی ما به قدرت خود در این جهان هستی واقف می‌شویم، احساس رضایت بیشتری از نحوه زندگی پیدا می‌کنیم. کتاب تو کله خر هستی برای تمام کسانی است خودشان را دوست دارند و می‌خواهند به دنبال رؤیاهای شخصی خود بروند. خواندن این کتاب به شما جرئت تغییر شغل، موقعیت و هر چیزی را که دوست ندارید می‌دهد.

خلاصه کتاب تو کله‌خر هستی
چگونه از تردیدها دست بردارید و یک زندگی خارق‌العاده برای خود خلق کنید
جن سینسرو
در ۲۹ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب تو کله‌خر هستی

۲ – افزایش میزان اهمیت به سلامت جسمی و روحی

داشتن یک سبک زندگی سالم برای اغلب افراد کار دشواری است، اما دوست داشتن خود انگیزه کافی برای پایبندی به این اهداف را به شما می‌دهد. عادات سالم خود را پرورش می‌دهید و توجه به همین مسئله باعث افزایش اعتماد به نفس شما در نهایت دستیابی به اهدافتان می‌شود.

۳ – افزایش‌پذیرش سختی‌ها و ناملایمات زندگی

وقتی خودتان را دوست داشته باشید، در موقعیت‌های سخت زندگی کمتر احساس استرس و ناراحتی می‌کنید. شما با دیگران رقابتی ندارید و خودتان را با آنها مقایسه نمی‌کنید. مقایسه آفت جان آدم است و کوچکترین اتفاقات او را به وحشت می‌اندازد.

«چرا امتحانم را خراب کردم؟ دوستم چرا مرا به مهمانی دعوت نکرد؟ من چاق هستم و کسی دوستم ندارد. نباید دیروز آن حرف را به همکارم می‌زدم» به زودی این نشخوار ذهنی شما را از پا در می‌آورد و دقیقاً به همان آدمی که می‌ترسیدید تبدیل خواهید شد!

گفت و گو های ناتمام ذهن و راهکارهای رهایی از نشخوار ذهنی پیشنهاد مطالعه: گفت و گو های ناتمام ذهن و راهکارهای رهایی از نشخوار ذهنی

«چرا درآمدم از دوستانش کمتر است؟ برای چه این اتفاق‌های بد فقط برای من می‌افتد؟» همه این مقایسه‌ها جز مشوش شدن افکار و سخت شدن شرایط نتیجه دیگری ندارد. دوست داشتن خود به داد شما می‌رسد و در این شرایط با کاهش استرس و انجام کار‌های خلاقانه شما را از مصیبت نجات می‌دهد.

۴ – افزایش عزت نفس در زندگی

عزت نفس شاه کلید افزایش خود باوری در فرد و ممکن کردن ناممکن‌ها در زندگی است. داشتن عزت نفس یعنی شما درک می‌کنید شکست در زندگی یک فرصت جدید برای یادگیری است. این توانایی باعث می‌شود برای نظرات و توانایی‌های خود ارزش بیشتری قائل باشید و نیاز به مهر تأیید دیگران نداشته باشید.

یادگیری راههای تقویت عزت نفس نقش مهمی در سلامت روان افراد دارد و با داشتن آن کمتر از احساس تنهایی رنج می‌برید و اقدام به رفتار‌های پرخطر می‌کنید.

سخن پایانی

دوست داشتن خود همیشه آسان نیست. پذیرش درد و صادق بودن با درون خود، گام‌های بزرگی برای رسیدن به این احساس است. ما این قدرت را داریم کسی را که در گذشته به ما صدمه زده ببخشیم، چرا این کار را در حق خود انجام ندهیم؟

سوالات متداول
دوست داشتن خود چیست؟

فرد رفتار‌های اشتباه خود را در زندگی می‌پذیرد، اما به سلامت جسمی و روحی خود اهمیت داده و خود را دوست دارد. آن زمان که شما بدون درنظرگرفتن دیگران برای رفع نیاز‌های خود تلاش می‌کنید، به مفهوم دوست داشتن خود رسیده‌اید.

چرا باید خودمان را دوست داشته باشیم؟

دوست داشتن خود با افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس در زندگی همراه است. این احساسات نیز نقش مهمی در افزایش رضایت از زندگی و خشنودی فرد از شرایط دارد.

فواید دوست داشتن خود چیست؟

افزایش احساس رضایت از زندگی، افزایش میزان اهمیت به سلامت جسمی و روحی، افزایش پذیرش سختی‌ها و ناملایمت زندگی و افزایش عزت نفس در زندگی از فواید دوست داشتن خود است.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

1 دیدگاه برای “با معجزه‌ دوست داشتن خود دنیا را دگرگون کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *