چگونه شخصیتی جذاب داشته باشیم؟

چگونه شخصیتی جذاب داشته باشیم؟ ۱۰+۱ راه برای رسیدن به شخصیتی جذاب

وقتی کلمه «جذاب» را می‌شنویم، شاید اولین چیزی که به ذهنمان می‌رسد زیبایی‌های ظاهری باشد. در حالی که ظاهر زیبا تنها یکی از ملاک‌های خیلی کوچک جذابیت است! زیبایی ظاهری یک شخص تنها برای بعضی افراد مهم است، اما برای بیشتر مردم، مهم‌ترین ویژگی جذابیت محسوب نمی‌شود.

پارامترهای زیادی وجود دارد که با بهبود آن‌ها می‌توانید شخصیت جذاب‌تری داشته باشید و دیگران را مسحور خود کنید و دل‌هایشان را بربایید. در این مقاله از مجله بوکاپو به ۱۱ مورد از مهم‌ترین این پارامترها اشاره می‌کنیم.

چگونه شخصیتی جذاب داشته باشیم؟

اگر بخواهیم خیلی خلاصه کلمه «شخصیت» را توضیح دهیم، شخصیت، اصطلاحی است که وضعیت جسمی و روحی فرد را توصیف می‌کند. در موقعیت‌های مختلف باید یاد بگیرید که کدام ویژگی خود را چطور به نمایش بگذارید تا تحسین دیگران را برانگیزید.

مهم نیست چند سال دارید؛ نوجوان هستید یا در سنین پیری حضور دارید، همیشه جایی برای پیشرفت وجود دارد. پرورش شخصیت می‌تواند به زندگی شما شوروشوق دهد و شما را در آداب اجتماعی حرفه‌ای‌تر و جذاب‌تر نشان دهد.

۱۰ راه برای بهبود شخصیت که شما را جذاب‌تر می‌کند

در اینجا قرار است راه‌هایی را به شما معرفی کنیم که می‌تواند به رشد و پرورش شخصیتتان کمک کند تا جذاب‌تر از گذشته شوید و از دیگران دلربایی کنید.

 1. مهارت‌های اجتماعی را یاد بگیرید

افرادی که شخصیت جذابی دارند، دوست‌داشتنی هستند. اگر نتوانید با مردم به درستی ارتباط برقرار کنید، هیچ‌وقت فرصت این را به دیگران نمی‌دهید تا با شما آشنا شوند.

به‌طور معمول مردم، ما را بر اساس نحوه ارتباطمان قضاوت می‌کنند. ما در مقالۀ تکنیک های کاربردی و مهم ارتباط موثر با دیگران به‌طور مفصل تکنیک‌های ارتباطی را توضیح داده‌ایم.

 1. سبک خود را داشته باشید

سبکی را پیدا کنید که با آن راحت‌تر هستید و بهتر می‌توانید خودتان را با آن به دیگران معرفی کنید. این مورد چیزی است که در طول زمان می‌توانید کشفش کنید و آن را توسعه دهید. پس قرار نیست در ابتدای کار دست‌وپایتان را با یک سبک ببندید. اگر دیدید از سبکی خسته شده‌اید، می‌توانید به‌راحتی به سراغ سبک دیگری بروید.

سبک خود را داشته باشید

منظور از سبک، تیپ ظاهری شماست. استایل منحصربه‌فرد خودتان را پیدا کنید و با آن دل خود و دیگران را شاد کنید. نکته مهم در انتخاب استایل مناسب این است که این استایلی که انتخاب می‌کنید با شخصیتان مطابقت داشته باشد و به‌نوعی از شخصیت درونی‌تان نشأت گرفته باشد.

احتمالا در مسیر شناخت خودتان با چالش‌های زیادی روبه‌رو می‌شوید. برای اینکه خودتان را بهتر بشناسید و در تصمیم‌گیری‌ها قاطع‌تر عمل کنید، توصیه می‌کنیم خلاصه کتاب هنر شفاف اندیشیدن نوشته رولف دوبلی را بخوانید.

 1. خونسردانه عمل کنید

حتی اگر در موقعیتی قرار گرفتید که وحشتْ درون شما را تسخیر می‌کند، سعی کنید از بیرون خودتان را خونسرد نشان دهید و چیزی را بروز ندهید. داشتن آرامش در لحظات سخت و استرس‌زا که هر کسی را مضطرب می‌کند، می‌تواند شما را باهوش‌تر و از نظر شخصیتی جذاب‌تر نشان دهد.

یکی از کارهایی که در این زمینه باید انجام دهید، تقویت هوش هیجانی است. روان‌شناس سرشناس، دنیل گلمن این مفهوم را برای اولین‌بار تعریف کرد. او این هوش را عامل اصلی دست‌یابی به موفقیت می‌داند. گلمن راهکارهای کاربردی‌اش برای تقویت این هوش را در کتاب هوش هیجانی گردآوری کرده است. در یکی از بخش‌های این کتاب به مبحث مدیریت احساسات به کمک هوش هیجانی می‌پردازد که می‌تواند به شما برای حفظ خونسردی در شرایط و لحظات سخت کمک کند.

 1. به خودتان شک نداشته باشید!

شایستگی‌هایتان را هر چندوقت به چندوقت به خودتان یادآوری کنید و در تصمیم‌های‌تان قاطع باشید. به زمزمه‌های درونیتان که شما را از ادامه مسیر موفقیت باز می‌دارند گوش ندهید؛ همان‌هایی که اعتماد به نفس و عزت نفستان را نشانه گرفته‌اند.

ناتانیل براندن معتقد است که احساس رضایت درون و داشتن زندگی شادتر ناشی از داشتن انگیزه و عزت‌نفس است. او آموزه‌هایش در این‌باره را در کتابی با عنوان شش ستون عزت نفس گردآوری کرده است. برای خواندن این کتاب روی اینجا کلیک کنید.

 1. خوش‌بین باشید

خوش‌بینی مسری است! هیچ‌کس دوست ندارد در کنار کسی باشد که به‌طور دائم از زمین و زمان گله می‌کند یا تنها نیمه خالی لیوان را می‌بیند. علاوه بر این بدبینی چیزی جز درماندگی و حال بد نصیب فرد بدبین نمی‌کند.

خوشبین باشید

خوش‌بینی چیزی است که می‌توان آن را از کودکی آموزش داد. مارتین سلیگمن در کتاب کودک خوش بین راه‌هایی را پیش پای والدین می‌گذارد که می‌توانند با آن‌ها مهارت‌های شناختی و اجتماعی فرزندانشان را تقویت کنند و کودکی خوش‌بین را تحویل جامعه دهند که در برابر هر نوع سختی و شکستی مانند کوه دماوند پابرجاست و ایستادگی می‌کند.

 1. ثابت‌قدم باشید

ثابت‌قدم بودن به معنای قابل‌پیش‌بینی‌بودن نیست؛ به این معنی است که به‌طور منظم پیگیری کنید و استقامت داشته باشید. ثبات‌قدم کمک می‌کند تا عادت‌های مثبتی را برای رسیدن به موفقیت ایجاد کنید.

از قدیم گفته‌اند سنگ بزرگ نشانه نزدن است. اگر می‌خواهید تغییری در وضعیت زندگی و عادت‌های خود ایجاد کنید باید از کارها و عادت‌های کوچک شروع کنید. جیمز کلییر در کتاب عادت های اتمی راهکارهایی را برای ایجاد عادت‌های جدید و پایبندی به آن‌ها ارائه کرده است. یادتان باشد که افراد ثابت‌قدم برای همه جذاب هستند. این خصیصه را دست‌کم نگیرید.

 1. سعی نکنید خودتان را همه‌چیزتمام نشان دهید!

یادتان باشد حتما نیاز نیست همه‌چیزتمام باشید. وقتی نقص‌های خود را نشان می‌دهید، مردم راحت‌تر با شما ارتباط برقرار می‌کنند و سریع‌تر به شما اعتماد می‌کنند. نیازی نیست خودتان را فردی همه‌چیزتمام نشان دهید.

دیدن سریال تد لاسو را به شما پیشنهاد می‌کنیم؛ هر قسمت این سریال می‌توان به چشم یک جلسۀ تراپی نگاه کرد. شخصیت اصلی این سریال از اینکه نقص‌هایش را بروز دهد ابایی ندارد و همین مورد موجب می‌شود تا دیگران راحت‌تر با او ارتباط بگیرند و به‌نوعی او را محرم راز خود بدانند.

سعی نکن خودت را همه‌ چیز تمام نشان دهی

برای اینکه دیگران را تحت تأثیر خود قرار دهید و بدانید در مواجهه با هر فردی و هر انتقادی چطور برخورد کنید،  آغوشِ کتاب چگونه دیگران را شیفته خود کنید به رویتان باز است.

 1. برای خودت زندگی کن

افرادی که با هدف زندگی می‌کنند جذابیت بالایی دارند، زیرا می‌توانند قدرت و اقتدار درونی‌شان را نشان دهند. تمرکز روی اینکه دیگران چه فکری در مورد شما می‌کنند چیزی جز اتلاف وقت و انرژی برایتان ندارد.

با شناخت روش های تعیین هدف در زندگی می‌توانید هدف‌های زندگیتان را مشخص کنید و با درآمدن از بلاتکلیفی می‌توانید در راستای رسیدن به آن‌ها تلاش کنید و همان طور که می‌دانید این تلاش، یکی از ویژگی‌های افراد جذاب است.

 1. کاریزماتیک شوید!

کاریزماتیک بودن را با اینکه دیگران از شما بترسند اشتباه نگیرید! حتماً در طول زندگی با افرادی آشنا شده‌اید که واقعاً دوست‌داشتنی هستند ولی به‌طور دقیق نمی‌دانید دلیل دوست‌داشتنی‌بودنشان در چیست!

اگر بخواهیم خیلی خلاصه بگوییم کاریزما چیست، می‌توان گفت کاریزما مجموعه‌ای از ویژگی‌های شخصیتی است که باعث می‌شود فردی از منظر دیگران جذاب، الهام‌بخش و در بعضی موارد الگو باشد.

اگر می‌خواهید اصولی و قدم‌به‌قدم در مسیر کاریزماتیک شدن پیش بروید، توصیه می‌کنیم خواندن خلاصه کتاب افسانه کاریزما نوشته اولیویا فاکس در بوکاپو را از دست ندهید.

 1. مهارت‌های نرم را دست‌کم نگیر!

بگذارید حاشیه نرویم و تیر خلاص را همین اول پاراگراف بزنیم! طبق تحقیقی که دانشگاه هاروارد انجام داده است، ۸۵ درصد موفقیت‌های شغلی در گرو مهارت های نرم است.

مهارت های نرم

متقاعدسازی یکی از مهارت‌های نرمی است که مورد نیاز همه افراد برای جذابیت و موفقیت است. کریس وایدنر در کتاب هنر تاثیرگذاری از چهار قانون طلایی تاثیرگذاری پرده برمی‌دارد که شاید بدون آن‌ها موفقیتی برای افراد حاصل نشود.

چگونه حرف بزنیم تا شخصیتی جذاب داشته باشیم؟

یکی از تأثیرگذارترین سنجه‌ها در جذابیت شما، نحوه صحبت کردن و حرف زدنتان با دیگران است. یک لحظه افراد جذابی که تحت تاثیر صحبت‌هایشان قرار گرفتید را به خاطر بیاورید. نیازی نیست خیلی راه دوری بروید، به جلسات کاری یا مهمانی‌هایی که رفته‌اید هم می‌توانید مراجعه کنید. یادتان هست این افراد چطور صحبت می‌کردند؟

نکات و ترفندهایی در این زمینه وجود دارد که برخی از آن‌ها را با هم مرور می‌کنیم:

 1. برخورد اول

همیشه برخوردهای اول باعث ایجاد ذهنیتی می‌شود که تغییر دادن آن سخت است. سعی کنید در برخورد اول همیشه لبخند به لب داشته باشید و از قبل در مورد افرادی که قرار است آن‌ها را ببینید، کمی تحقیق کنید و به دنبال اشتراکی با آن‌ها بگردید. می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی برای این تحقیق کمک بگیرید.

به‌طور مثال اگر قرار است فردی را ببینید که به مدیتیشن و یوگا علاقه دارد، می‌توانید سرصحبت را با این موضوع، باز کنید. حتی اگر اطلاعی از این موضوع ندارید، می‌توانید با پرسشی در مورد فواید و تاثیر آن موضوع در زندگی بحث را ادامه دهید.

 1. صداقت

به نظر این قسمت نیاز به توضیح زیادی ندارد. کسی را می‌توانید پیدا کنید که از دروغ خوشش بیاید؟ وقتی دروغ فردی، رو شود چه حسی نسبت به آن فرد پیدا می‌کنید؟

 1. نحوه ستایش دیگران

مرز باریکی بین ستایش و تملق وجود دارد. حتی خیلی از افراد خوششان نمی‌آید که از آن‌ها تعریف شود. حتی ممکن است حرف‌های خوبتان، نتیجه عکس دهد. حالا راه چاره چیست؟ ستایش غیرمستقیم! می‌توان از طریق یک فرد واسطه این ستایش را به گوش آن افراد برسانید.

نحوه ستایش دیگران

البته با افرادی که رابطه نزدیکی با آن‌ها دارید، می‌توانید به‌طور مستقیم، چشم در چشم از آن‌ها ستایش کنید و خوبی‌هایشان را بگویید.

 1. مکالمه تلفنی موفق

آمار نشان می‌دهد که افراد ۳۰ درصد انرژی صدای خود را از راه مکالمه تلفنی از دست می‌دهند. البته روش‌هایی برای داشتن یک مکالمه تلفنی موفق وجود دارد:

وقتی فرد پشت تلفن را شناسایی کردید مانند دوستی قدیمی به او سلام کنید. با این کار آن‌ها احساس صمیمیت می‌کنند و می‌توانید مکالمه تلفنی‌تان را پرشور ادامه دهید.

این ترفندها و ترفندهای کاربردی دیگر برای اینکه از طریق صحبت کردن، شخصیتی جذابیت داشته باشید را می‌توانید در کتاب چگونه با هرکسی صحبت کنیم اثر لیل لوندز پیدا کنید. توصیه می‌کنیم حتما سری به این کتاب کاربردی و جذاب بزنید.

سوالات متداول
چگونه شخصیتی جذاب داشته باشیم؟

برای داشتن شخصیتی جذاب نیاز است تا یک سری اقداماتی را انجام دهیم و روی برخی از ویژگی‌های درونیمان کار کنیم و آن‌ها را بهبود ببخشیم. ویژگی‌هایی مانند کاریزما، خوش‌بینی، ثبات‌قدم، مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی، عزت‌نفس، اعتمادبه‌نفس، خونسردی و... .

چگونه حرف بزنیم تا شخصیتی جذاب داشته باشیم؟

باید تکنیک‌های صحبت کردن و اثرگذاری با استفاده از حرف زدن را یاد بگیریم. یاد بگیریم در برخورد اول چگونه صحبت کنیم. روش ستایش دیگران را بیاموزیم و در گفته‌هایمان صداقت را فراموش نکنیم.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *