کاربرد انواع کوچینگ در زندگی

کوچینگ چیست؟ کاربرد انواع کوچینگ در رسیدن به هدف

کوچینگ (Coaching) پازل‌های پراکنده وجود انسان را در کنار هم قرار می‌دهد تا تصویر واضحی از توانایی‌های خودش را ببیند. انسان‌های زیادی در میان ناکامی‌های مدفون شده گذشته و استرس آینده نیامده سرگردان هستند. نیاز نیست نگران زمان ازدست‌رفته یا آینده دور نیامده باشید!

یک کوچ واقعی با استفاده از ابزار‌ها و روش‌های خود به شما کمک می‌کند که هرچه را لازم دارید از زمان حال بردارید و به مقصد نزدیکی در آینده برسید. کوچ‌های خوب بر این باورند که هرکسی در درون خود توانایی پاسخ‌دادن به مسائل و مشکلاتش را دارد، اما کوچ به او کمک می‌کند تا این پاسخ‌ها برایش روشن‌تر شود.

تیم‌های کاری، رهبران تازه‌کار، افراد مستعد، دانشجویان، افراد کم‌تجربه، و حتی مدیران از این کار بیشترین بهره را می‌برند. در سال‌های اخیر کوچینگ رواج بیشتری پیدا کرده است، اما افراد زیادی هنوز کوچ را با منتور و مشاور اشتباه می‌گیرند، در این مقاله از مجله بوکاپو با ما همراه باشید.

کوچینگ چیست؟

این عبارت به زبان ساده، به فرآیندی اشاره دارد که هدف آن بهبود عملکرد فرد است. این روش به‌جای گذشته یا آینده دور، بر اینجا و اکنون تمرکز دارد. در این فرآیند، کوچ به افراد کمک می‌کند تا بیشتر یاد بگیرند و کارایی خود را افزایش دهند. این فرآیند را با آموزش‌دادن اشتباه نگیرید!

کوچ قرار نیست به شما چیزی را یاد بدهد. او در مسیر یادگیری دست شما را می‌گیرد و پا‌به‌پایتان حرکت می‌کند. افراد با نشخوار‌های ذهنی خود درگیر هستند و این صدا مانع می‌شود تا بتوانند راحت بر چیزی که در درون آنها جریان دارد تمرکز کنند.

معنی کوچینگ چیست

این روش به افراد کمک می‌کند تا حواسشان را از صدای درونی‌شان پرت کرده و مسائل را با توانایی‌های درونی خود حل کنند.

گالوی، نویسنده کتاب بازی درونی تنیس، بزرگترین مانع موفقیت را عوامل درونی فرد می‌داند و زیاد تقصیر را گردن عوامل بیرونی نمی‌اندازد! او معتقد است که مربیان با منحرف‌کردن حواس بازیکنان از صدای درونشان، که به آنها گوشزد می‌کند «زاویه دست‌هایت را تغییر بده، حواست به توپ باشد و …»، می‌توانند کیفیت بازی آنها را بهتر کنند.

گالوی برای اثبات‌کردن این حرف، از افراد می‌خواهد در هنگام ضربه زدن به توپ، بر ارتفاعی تمرکز کنند که می‌خواهند به توپ تنیس ضربه بزنند. نیازی به گفتن نیست که در عمل این کار هیچ ربطی به بازی تنیس ندارد و او می‌خواست فقط حواس بازیکنان را از گفت‌و‌گو‌های درونی پرت کند! با این شگرد ذهن بازیکنان آرام شده و خود به خود بازی آنها بهتر می‌شود.

کتاب ذهن حواس جمع، راهکارهایی برای تمرکز بیشتر و تعمق در تمامی امور زندگی را به خواننده معرفی می‌کند.

خلاصه کتاب ذهن حواس جمع
چگونه ذهنتان را تحت کنترل خود گرفته و از حواس پرتی دوری کنید
نیر ایال
در ۳۶ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب ذهن حواس جمع

انواع کوچینگ؛ معرفی ۷ نوع از آن

این فرآیندی می‌تواند در موقعیت‌ها و محیط‌های مختلف و بر اساس نیاز‌های افراد انجام شود. نگرش و مهارت‌های افراد در جهت دستیابی به موفقیت در زندگی شخصی و کاری باید تغییر کند.

باتوجه‌به تفاوت گسترده‌ای که در میان نیاز‌های افراد وجود دارد، انواع آن پدیدآمده است. تغییر افکار و عادت‌هایی که همیشه داشته‌ایم کار سختی به نظر می‌رسد، اما لطفاً این مسئله را به اراده ضعیف خود ربط ندهید.

معرفی انواع کوچینگ

متأسفانه امروزه افراد ناآگاهانه درباره این موضوع صحبت می‌کنند و همه چیز را به قدرت اراده نسبت می‌دهند. کتاب همه چیز را تغییر بده، به شما ثابت می‌کند که خیلی از این شکست‌ها در تغییر عادت‌ها یا عملی‌کردن برنامه‌های زندگی، بدون اینکه حتی خودمان بدانیم،

تحت‌تأثیر اطرافمان قرار می‌گیرد. افراد و سازمان‌ها می‌توانند در تحقق هدف‌هایی که دارند از انواع درون‌سازمانی یا برون‌سازمانی که به‌صورت فردی، گروهی، حضوری یا مجازی برگزار می‌شوند، استفاده کنند.

بیزینس کوچینگ چیست؟

کوچ‌ها به صاحبان آینده‌نگر کسب‌وکارها کمک می‌کنند تا در چارچوب محدودیت‌های شغلی، از جایگاه فعلی خود، با بهینه‌ترین شکل ممکن به سوی هدف حرکت کنند.

به‌عنوان‌مثال، یک خرده‌فروشی که به دنبال جذب مشتریان بیشتر است نسبت به یک شرکت بزرگ، اهداف و استراتژی‌های کاملاً متفاوتی نیاز دارد. صاحبان آینده‌نگر کسب‌وکار از این نوع مربی‌گری به خوبی استفاده می‌کنند.

اگر شیوه‌ای که تا به‌حال برای رونق کسب‌وکارتان در نظر گرفته بودید دیگر جواب نمی‌دهد، خواندن کتاب خلق مدل کسب‌ و کار در کنار کمک‌گرفتن از یک کوچ حرفه‌ای، شما را یاری می‌کند تا دست به نوآوری بزنید و کسب‌وکارتان را متحول کنید.

خلاصه کتاب خلق مدل کسب‌وکار
با طراحی مدل کسب و کار خود، دست به نوآوری بزنید و کسب و کار خود را متحول کنید
الکساندر آستروالدر و ایو پیگنیور
در ۳۸ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب خلق مدل کسب‌وکار

لایف کوچینگ (Life coaching)

این نوع در مورد پیشرفت و رضایت بیشتر در زندگی است! کوچ در آن به مراجعین کمک می‌کند تا پتانسیل‌های درونی خود را کشف کنند و به نتایج دلخواه برسند. او اهداف شما را شناسایی می‌کند و شما را در طول این سفر تشویق می‌کند تا نسخه بهتری از خودتان شوید.

لایف کوچینگ چیست؟

توسعه فردی (Personal Development Coaching)

این نوع به افراد برای رسیدن به اهداف شخصی و حرفه‌ای خود کمک می‌کند. این نوع با نوع قبلی هم راستا باهم قرار می‌گیرند و به‌جای یکدیگر نیز استفاده می‌شوند. در هر دو آنها هدف ارتقا سطح کیفیت و رضایت از زندگی افراد است. خواندن خلاصه کتاب‌های رشد و توسعه مهارت‌های فردی در بوکاپو می‌تواند این مسیر را برای شما آگاهانه‌تر آغاز کند و پیش ببرد.

کوچینگ موفقیت (Success coaching)

در این نوع معمولا هدف تمرکز بر یک هدف بزرگ است. کوچ‌ها به مراجعین خود کمک می‌کنند تا هدف خود را بشناسند و توانمندی‌هایشان را در جهت دستیابی به هدف به کار بندند. به‌طورکلی، هدف اصلی حداکثر استفاده از پتانسیل‌های موجود برای افزایش کیفیت زندگی فرد است.

کوچینگ سازمانی (Organizational coaching)

یکی از راه‌های تحقق سریع‌تر اهداف سازمانی، استفاده از کوچ‌های سازمانی است. هدف آن ایجاد تغییر و تحولات مثبت در یک سازمان است. معمولا برای کمک به دستیابی اهداف سازمان‌ها استفاده می‌شود و رفع نیاز‌های سازمان در مقایسه با اهداف شخصی افراد در اولویت قرار دارد.

در مدیریت (Coaching in management)

مدیران در تعامل مستقیم با کارکنان قرار دارند و در جهت چشم‌انداز‌های رهبری در سازمان فعالیت می‌کنند. این نوع به مدیران کمک می‌کند تا در برخورد با کارکنان گوش شنوا داشته باشند و کمتر با امرونهی و کنایه با آنها برخورد کنند. علاوه بر این، توانایی‌ها و مهارت‌ها مدیران در جهت مدیریت بهتر سازمان افزایش می‌یابد.

مدیریت منابع انسانی چه نقشی در سازمان‌ها دارد؟ پیشنهاد مطالعه: مدیریت منابع انسانی چه نقشی در سازمان‌ها دارد؟

کوچینگ شغلی (Career coaching)

فرقی نمی‌کند تازه‌کار باشید یا سال‌هاست در این موقعیت شغلی خاک می‌خورید. در هر دوره‌ای فرد می‌تواند اهداف شغلی متفاوتی را دنبال کند. این نوع به افراد کمک می‌کند تا نیاز‌های خود را شناسایی کنند و اقدامات لازم را در جهت تحقق اهداف شغلی خود انجام دهند.

رعایت اصول کوچینگ برای کسب نتایج بهتر

در کنار رعایت اخلاقیات و صداقت، این فعالیت اصولی دارد که باید به آن پایبند بود. رعایت ۵ اصل به راهنمایی بهتر و موفقیت بیشتر مراجع کمک می‌کند:

۱ – یک محیط امن و آرام، اما چالش‌برانگیز ایجاد کنید

کوچ با به چالش کشیدن مراجع، او را سریع‌تر وارد بازی می‌کند. با‌این‌حال، قبل از آن باید اعتماد او را به‌اندازه کافی جلب کند. کوچ باید بدون قضاوت‌کردن به حرف‌های مراجع گوش کند و به او اطمینان دهد که از او پشتیبانی می‌کند.

موارد اصول کوچینگ

از نظر استفان ام آر کاوی، نویسنده کتاب سرعت اعتماد، اعتماد عاملی است که می‌تواند منجر به افزایش میزان بهره‌وری و سرعت پیشرفت افراد شود. او به تأثیرات مثبتی که اعتماد می‌تواند بر روابط شخصی افراد بگذارد نیز اشاره می‌کند. همچنین به بیان چگونگی ایجاد اعتماد متقابل در روابط بین‌فردی و سازمان‌های می‌پردازد.

خلاصه کتاب سرعت اعتماد
آن چیزی که همه چیز را دگرگون می‌کند!
استفان آر کاوی
در ۱۶ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب سرعت اعتماد

۲ – موضوع موردنظر مراجع را بررسی کنید

به یاد داشته باشید که این جلسه مربوط به شما نیست و مراجع باید تصمیم بگیرد درباره چه چیزی صحبت کند. هرگز اولویت‌های خود را به او تحمیل نکنید و بگذارید او درباره اهدافش به طور کامل با شما صحبت کند. هر زمان که لازم بود به بحث ورود کنید و جهت‌دهی لازم را انجام دهید.

۳ – شرایط تبادل نظر و همکاری را فراهم کنید

سقراط همیشه شاگردانش را با سؤال‌هایی که می‌پرسید راهنمایی می‌کرد. یک کوچ موفق فضایی برای گفت‌وگو ایجاد می‌کند و خودش مستقیم جواب سؤالات را نمی‌دهد. اگرچه ممکن است چند گزینه پیشنهادی پیش روی مراجع قرار دهید، اما این مراجع است که انتخاب نهایی را در میان گزینه‌های موجود انجام می‌دهد. شما به‌عنوان کوچ فقط باید مسیر را برای او هموار‌تر کنید.

۴ – فضایی برای خودآگاهی ایجاد کنید

کوچ باید شرایطی را فراهم کند که مراجع نقاط قوت و ضعفش را بهتر بشناسد. شناخت این نقاط راه را برای مراجع هموار می‌کند و به او کمک می‌کند که سریع‌تر در مسیر خود قرار بگیرد. در این قسمت شما می‌توانید با ارائه پیشنهاداتی خودشناسی مراجع را بیشتر کنید.

کوچینگ چیست؟ کاربرد انواع کوچینگ در رسیدن به هدف پیشنهاد مطالعه: کوچینگ چیست؟ کاربرد انواع کوچینگ در رسیدن به هدف

۵ – تجربیات گذشته را تجزیه‌وتحلیل کنید

بیشتر مردم از تجربیات گذشته خود برای پیشرفت در آینده استفاده می‌کنند. آنها تجربیات را تجزیه‌وتحلیل می‌کنند و از آنها برای پیشروی در مسیر خود چیز‌های زیادی می‌آموزند. شما به‌عنوان یک کوچ باید به مراجع خود کمک کنید تا در مورد رویداد‌های گذشته فکر کند و آنها را تجزیه‌وتحلیل کند.

گام‌به‌گام با مراحل کوچینگ؛ تکنیک هایی که باید بدانید

یک کوچ موفق بیشتر از آنکه به گفتن نظریات خود بپردازد، پرسشگری می‌کند و ذهن مراجع را به چالش می‌کشد. شما در زیر مراحل کوچینگ را می‌بینید که پیشنهاد می‌شود با اجرای این مراحل فضا را برای نتیجه بهتر آماده کنید. بااین‌وجود، یادتان باشد که هر فرد داستان خودش را دارد و در صورت لزوم باید با انعطاف‌پذیری بیشتری مراحل را پیش ببرید.

۱ – تعیین هدف

هر جلسه باید با تعیین هدف شروع شود. حالا این هدف می‌تواند در راستای هر چیزی باشد. ممکن است هدف توسعه فردی باشد یا فرد می‌خواهد خودش را برای قبول شغل جدیدی آماده کند. درهرصورت کوچ و مراجع باید سر هدف مشخصی باهم به توافق برسند.

هدف در زندگی چیست؟ ۶ روش مهم برای تعیین اهداف چه هستند؟ پیشنهاد مطالعه: هدف در زندگی چیست؟ ۶ روش مهم برای تعیین اهداف چه هستند؟

۲ – ارزیابی‌کردن

این مرحله مهمی است و شما باید با سوال پرسیدن‌های هدفمند دیدگاه همه‌جانبه‌ای نسبت به شرایط به دست آورید. خیلی مهم است که کوچ فعالانه به حرف‌های مراجع گوش بسپارد و در وقت نیاز با سؤال‌های خود شرایط را ارزیابی کند. فقط حواستان به نوع سؤالات باشد. سؤالات را به شکلی مطرح کنید که مراجع حالت تدافعی نداشته باشد و در فضایی امن و آرام با شما تعامل کند.

۳ – ارائه بازخورد

این مرحله فرصتی به کوچ می‌دهد تا مشاهدات خود را با مراجع در میان گذارد. در خلال همین سؤال و جواب‌ها هست که کوچ می‌تواند خودآگاهی فرد را نسبت به ویژگی‌های مثبت و منفی‌اش افزایش دهد. بازخورد دادن باید در ارتباط نزدیک با هدفی باشد که در مرحله اول مشخص کرده‌اید. فرد باید در حوزه‌ای که تمرکز دارد با مشاهدات و پیشنهادات کوچ هدایت شود.

۴ – شناسایی اهداف

ارزیابی‌کردن و ارائه بازخورد به کوچ در جهت محقق کردن هدف گفت‌وگو کمک می‌کند. فرد را راهنمایی کنید که اهدافی را انتخاب کند و او را به چالش بکشد، اما حداقل ۵۰ درصد شانس موفقیت داشته باشد. بهتر است در شروع کار تعداد اهداف را کم در نظر بگیرید و بر به انجام رساندن آنها تمرکز داشته باشید.

۵ – پیگیری و پشتیبانی

این مرحله آخر مسئولیت‌پذیری کوچ را نشان می‌دهد و فرد را برای رسیدن به اهدافی که دارد تشویق می‌کند. متأسفانه به این مرحله آنطور که باید بها داده نمی‌شود و اغلب ناتمام می‌ماند. پیگیری اهداف توافق شده در حصول اطمینان از انجام درست روند فعالیت‌ها بسیار اهمیت دارد.

کوچ باید در نهایت همدلی و همراهی با مراجع همراه شود و هوشمندانه مسیر را پیش ببرد. تعیین اهداف منطقی و قابل‌دسترس، ایجاد اعتماد به نفس در فرد برای رسیدن به هدف و پیگیری پیشرفت مسیر، از وظایف هر کوچی هستند که باید به آنها آگاه باشد.

افراد برای ادامه مسیر معمولاً به دنبال انگیزه هستند و بدون آن نمی‌توانند به اجرای برنامه‌های خود پایبند باشند. اگر شما هم می‌خواهید کار بزرگی انجام دهید، اما بار‌ها در برنامه‌ریزی‌های خود شکست خورده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم خلاصه کتاب اولویت دادن به اولویت ‎ها را همین امروز شروع کنید.

خلاصه کتاب اولویت دادن به اولویت ‎ها
در مسیر اهدافتان قرار بگیرید
استفان آر کاوی
در ۵۴ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب اولویت دادن به اولویت ‎ها

سخن آخر

کوچینگ می‌تواند مسیر رسیدن به اهداف زندگی شخصی و کاری را سریع‌تر و مطمئن‌تر پیش ببرد. انواع آن به فرد کمک می‌کنند تا از پتانسیل‌های درونی خود بیشتر استفاده کنند و برای تحول شرایط منتظر تغییر عوامل بیرونی نباشند.

یک کوچ موفق با ایجاد ارتباط مؤثر با افراد و جلب اعتماد آنها، می‌تواند با سوال‌های هوشمندانه‌ای که می‌پرسد مسیر مشخصی پیش روی فرد ترسیم کند.

سوالات متداول
کوچینگ به چه معناست؟

به معنای فرآیندی است که نتیجه آن افزایش کارایی فرد یا سازمان و تحقق اهداف آنها است. انواع آن به فرد کمک کرده تا در زندگی شخصی و حرفه‌ای خود به اهداف متفاوتی برسند.

مهارت کوچینگ چیست؟

توانایی ایجاد ارتباط موثر با فرد و جلب اعتماد او برای دسترسی بیشتر به پتانسیل‌های درونیش را می‌گویند. یک کوچ موفق اعتقاد دارد که پاسخ رفع مشکلات فرد در درون او وجود دارد و باید آن را با پرسش و پاسخ بیدار کند.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *