برندسازی شخصی چیست

برندسازی شخصی چیست؟ ۶ مرحله ضروری در پرسونال برندینگ

برندسازی شخصی (personal branding) همان سکوی پرتابی است که در این دنیای پیشرفته برای رشد و دیده شدن توانایی‌هایتان به آن نیاز دارید. فرقی نمی‌کند که با دستان‌تان چند آسمان‌ را گرفتید و با پاهایتان چه سرزمین‌هایی را فتح کردید.

تا زمانی که کاری برای پرسونال برندینگ خود نکنید، شما یک ناشناس باقی خواهید ماند که هیچ کس از توانایی‌ و مهارت او خبر ندارد! با مجله بوکاپو همراه باشید که سیر تا پیاز بحث جذاب برندسازی شخصی را برایتان بگوییم.

برندسازی شخصی یا پرسونال برندینگ

برندسازی انواع مختلفی دارد. وقتی صحبت از برند سازی شخصی می‌کنیم، در واقع دست روی یکی از انواع برندسازی‌ها گذاشته‌ایم که احتمالا نمونه گسترده‌تر آن را برای یک محصول یا شرکت دیده باشید.

در مطلب برندینگ چیست همه چیز را راجع به اصول برندینگ و انواع آن برایتان گفتیم. اما برویم سراغ اصل کاری یعنی برندسازی خودتان! دوست دارید مردم شما را با چه ویژگی به خاطر بیاورند؟

تا همین چند سال پیش که شبکه‌های اجتماعی و اینترنت به این گستردگی نبود، در اطراف‌مان افرادی بودند که با صفات بارز و به‌خصوصی، شناخته و معروف شدند.

مثلا در دوران مدرسه، شخصیت‌هایی که بچه زرنگ کلاس بودند و شریک جرم کارهای شیطنت‌آمیز همکلاسی‌هایشان نمی‌شدند. در دوران دانشگاه اساتیدی که به بد نمره‌دادن یا نمره‌ندادن معروف بودند. در محل کار، همکاری که با صبوری و انرژی مثبت هر روز به شما ایده‌های جدید و امید به زندگی می‌داد.

برندسازی شخصی یا پرسونال برندینگمی‌بینید پرسونال برندینگ چگونه با ظرافت برای به خاطرآوردن افراد، قدرت‌نمایی می‌کند؟ در واقع زمانی که بتوانید با برند خودتان قدرت‌نمایی کنید، می‌توانید جایگاه قوی در ذهن مخاطبان‌تان داشته باشید.

در میان انواع مختلف برند که در دنیا با آن مواجه هستیم، برند شخصی تنها یکی از آن‌ها است. هر کدام از انواع برند قدرت متفاوتی برای تحت تاثیر قرار دادن ما به عنوان مخاطب دارند.

قدرت برند از جایگاه نیرومندی صحبت می‌کند که توانسته در ذهن مخاطب نقش ببندد و حضورش مانند جاذبه زمین تاثیر‌گذار باشد. به زبان ساده برایتان بگوییم؛ برندسازی شخصی شما باید ارزشی را نشان دهد که شما برای مخاطبان هدف‌تان ایجاد می‌کنید.

در واقع شما خود را تبلیغ نمی‌کنید. بلکه تمرکزتان روی عهدی است که برای پیشرفت خودتان در جهت خدمت به دیگران با خود بسته‌اید. اگر می‌خواهید برند قوی خودتان را بسازید، لازم نیست در هر زمینه و حوزه‌ای وارد شوید. هرچه برندتان متمرکزتر باشد، قدرتمندتر است.

کتاب ۲۲ قانون تغییر ناپذیر برندسازی برایتان به طور واضح می‌گوید که چطور با رعایت ۲۱ قانون دیگر، قدرت را به برندتان هدیه کنید.

اهمیت برندسازی شخصی

شاید تصور غالبی که از شنیدن کلمه «برند» در ذهن‌مان شکل می‌گیرد، با محصولات و شرکت‌ها گره خورده باشد. اما در عصر حاضر، اشخاص با برندسازی شخصی می‌توانند از منافع مهم و زیادی بهره ببرند که در اینجا به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • فرصت‌های حرفه‌ای بیشتری نصیب‌تان می‌شود

بسیاری از افرادی که به تخصص شما نیاز دارند، شما را پیدا می‌کنند و به همین راحتی می‌توانید در زندگی افرادی که به دنبال تخصص شما هستند، تاثیر بگذارید. اما همه آنچه برای تاثیرگذاری نیاز دارید، داشتن مهارت و تخصص نیست.

شخصیت و هوشمندی در تعامل با دیگران، فاکتور مهمی است که اتفاقا در نحوه ارائه توانایی و تخصصتان به دیگران و تکمیل تصویر برند شخصی‌تان موثر است.

کریس وایندر چهار قانون مهم و طلایی تاثیرگذاری را در کتاب هنر تاثیرگذاری در قالب داستانی خواندنی روایت می‌کند که پیشنهاد می‌کنیم آن را در اولین فرصت در وبسایت بوکاپو مرور کنید.

چگونه فرصت‌های زندگی را به بهترین صورت شکار کنید پیشنهاد مطالعه: چگونه فرصت‌های زندگی را به بهترین صورت شکار کنید
 • ارتباطات قدرتمندی برایتان رقم می‌خورد

افرادی را خواهید شناخت که احتمالا اگر ناشناس باقی مانده بودید هرگز فرصت آشنایی با آن‌ها را پیدا نمی‌کردید و این می‌تواند نقطه اوجی در زندگی‌ شخصی، شغلی و جایگاه اجتماعی‌تان باشد که به لطف برندسازی شخصی حاصل می‌شود.

این ارتباطات می‌توانند فرصت‌های همکاری شغلی و حرفه‌ای را نیز به وجود بیاورند. علاوه بر این، قرار گرفتن در دایره نزدیکان افراد حرفه‌ای، شما را به یک فرد حرفه‌ای تبدیل می‌کند و فرآیند رشد و پیشرفتتان را در جنبه‌های مختلفی تسریع می‌کند. احتمالا جملهٔ «شما میانگین پنج نفری هستید که بیشترین ارتباط را با آن‌ها دارید» را شنیده‌اید.

چطور یک فرد سیگاری، شما را سیگاری و یک دوست چاق، چاقتان می‌کند؟! پیشنهاد مطالعه: چطور یک فرد سیگاری، شما را سیگاری و یک دوست چاق، چاقتان می‌کند؟!
 • در حوزه خود به عنوان متخصص قابل اعتماد شناخته می‌شوید

یک برندسازی شخصی موفق باعث می‌شود در حوزه تخصصی خودتان به عنوان چهره‌ای شاخص در ذهن افراد ثبت شوید و رقبا را راحت‌تر کنار بزنید. با رشد برندتان، افراد کم‌کم با احساساتشان بیشتر از منطقشان در مورد شما قضاوت می‌کنند و این همان نقطه عطفی است که باعث می‌شود شما را انتخاب کنند.

بنابراین با تلاش کمتر به نتایج بیشتر دست می‌یابید. درگیرکردن احساسات افراد در فرآیند برندسازی یکی از مهارت‌های اساسی است. مالکوم گلدول در کتاب یک نگاه در بوکاپو نکات طلایی درباره نحوه قضاوت‌های ذهن انسان بیان می‌کند که پیشنهاد می‌کنیم حتما پیش از شروع فرآیند برندسازی آن‌ها را مرور کنید.

اهمیت برندسازی شخصیمنافعی که برندسازی شخصی نصیبتان می‌کند به همین چند مورد خلاصه نمی‌شود. در این مسیر:

 • علایق و ویژگی‌هایتان را بیشتر می‌شناسید
 • اعتماد به نفس‌تان به مرور بیشتر می‌شود
 • در حرفه خود شناخته‌تر می‌شوید
 • می‌توانید هدف‌های والاتری را در پی برندسازی شخصی‌تان پیش بگیرید

مراحل پرسونال برندینگ

حال که تا اینجای مطلب را مطالعه کردید، احتمالا لزوم برند سازی شخصی برایتان تا حدودی روشن شده باشد. شاید هم برایتان سوال است چگونه باید روال برندسازی شخصی را آغاز کنید.

قبل از هر چیز اگر قصد دارید سراغ پرسونال برندینگ بروید، باید به‌خوبی خود را بشناسید. روال زیر به شما کمک می‌کند تا مسیر راحت‌تری را برای برندینگ شخصی پیش بگیرید.

دقیقا چه کسی هستید؟

اگر می‌خواهید از همان ابتدا یک برندسازی شخصی قوی را شروع کنید، باید به‌طور واضح به مخاطبان‌تان بگویید که چه کسی هستید. به این سوال‌ها فکر کنید.

 • چه مهارت خاصی دارید که می‌توانید با آن خدمتی به قشر خاصی از مردم کنید؟
 • چه چیزهایی در زندگی برایتان ارزش است؟
 • بزرگ‌ترین علاقه‌تان در زندگی چیست؟
 • چه کاری می‌توانید انجام دهید که کسی از رقبا یا افراد دیگر هنوز انجام ندادند؟

با دانستن این موارد پرسونال و شخصیت برند شما مشخص می‌شود. اگر هنوز از ویژگی‌های درونی خود اطلاع ندارید و می‌خواهید نقاط قوت‌تان را بشناسید، مطالعه کتاب ۵ نقطه قوت برتر خود را بشناسید به شما کمک می‌کند تا توانایی‌هایتان را کشف کنید.

قصد دارید چه کاری انجام دهید؟

مسلما هدفی پشت برندسازی شما نهفته است.

 • قصد دارید چه کاری انجام دهید؟
 • دوست دارید مردم شما را با چه ویژگی به خاطر بیاورند؟
 • اگر قرار بود تنها در یک موضوع، متخصص‌ترین فرد روی زمین باشید، دوست داشتید آن موضوع چه چیزی باشد؟
 • چطوری می‌خواهید با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید؟

مخاطب هدف‌تان کیست؟

مسلما شما نمی‌توانید یک همه کاره و هیچ کاره باشید که برای هر دردی، دارویی دارد. این استراتژی در دنیای امروز دیگر کارکرد گذشته را ندارد.

اگر درباره «نیچ مارکتینگ» جستجو کنید، علت موفقیت این استراتژی را کشف می‌کنید. جمعیت محدود مخاطبان شما، احتمالا مشتریان ایده آل‌تان شوند. باید مخاطبان‌تان را به طور دقیق شناسایی کنید.

 • به چه کسانی می‌توانید کمک کنید؟
 • چه افرادی به تخصص و دانش شما نیاز دارند؟
 • چه کسانی تحت تاثیر برندتان قرار می‌گیرند؟

بررسی این موارد کمک می‌کند تا مخاطب برندتان را به طور مشخص شناسایی کنید.

مراحل پرسونال برندینگ

مزیت رقابتی برندتان چیست؟

هر کاری که قصد شروع آن را دارید، هر ایده‌ای که در سر دارید و هر شخصیتی که قصد دارید برای آن برندسازی شخصی انجام دهید، باید یک مزیت رقابتی داشته باشد که آن را از دیگر رقبا جدا کند.

 • چرا مخاطبان‌تان باید شما را دنبال کنند؟
 • چه ارزش افزوده‌ای به جامعه مخاطبان‌تان اضافه می‌کنید؟
 • هدف اصلی و شعارتان در این مسیر چیست؟

شما در هر حالتی حتی زمانی که پاسخ دایرکت اینستاگرام یا ایمیل مخاطبان‌تان را می‌دهید، باید به پیام برندتان پایبند باشید. پیام قدرتمندی که برندتان به دنبال دارد. نکات و راهکارهای ۲ کتاب ارزشمند در این مسیر می‌توانند بهترین همراهان شما باشند:

اگر می‌خواهید با کفش‌های مشتریان احتمالی‌تان راه بروید تا دردها و دستاوردهایش را لمس کنید، نیازهایش را کشف کنید و پیشنهادی ارائه دهید که نتواند آن را رد کند، کتاب طراحی ارزش پیشنهادی یکی از بهترین استادان در این مسیر خواهد بود.

خلاصه کتاب طراحی ارزش پیشنهادی
چگونه کالا یا خدماتی که مشتریان می خواهند، ایجاد کنیم
الکساندر اوستروالدر، ایو پیگنیور، گرگ برناردا و آلن اسمیت
در ۲۱ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب طراحی ارزش پیشنهادی

سپس برای اینکه محصولات و خدمت‌تان؛ که همان پاسخ شما به نیازهای مشتریان احتمال هستند را به روش خاصی ارائه و جلوه دهید که نتوانند بی‌تفاوت از شما بگذرند، پیشنهاد می‌کنیم کتاب گاو بنفش ست گادین را حتما بخوانید.

حضورتان را در فضای دیجیتال پررنگ کنید

با سرعتی که فراگیری اینترنت دارد، همه ما بیشتر از فضای فیزیکی، یکدیگر را در فضای مجازی می‌بینیم. بنابراین شما هم باید پایگاه قدرتمندی برای برندتان در فضای مجازی ایجاد کنید.

 • سایت شخصی‌تان را راه بیندازید
 • پیج اینستاگرام‌تان را فعال کنید
 • به دنبال همکاران‌تان در لینکدین باشید و با آن‌ها ارتباط بگیرید

از همین فضای مجازی مخاطبان هدف‌تان به راحتی می‌توانند برای حل مشکل خود شما را پیدا کنند. اگر با مفاهیم بازاریابی دیجیتال هم آشنا باشید، کار برایتان راحت‌تر است. می‌توانید با تبلیغات موثر مخاطبان هدف‌تان را راحت‌تر پیدا کنید. برای آشنایی بیشتر با مفاهیم دیجیتال مارکتینگ، اینجا کلیک کنید.

نقش پررنگ شبکه های اجتماعی در پرسونال برندینگ

استراتژی محتوایی مستمر داشته باشید

برای برندسازی شخصی، باید یک استراتژی مشخصی داشته باشید. هر محتوا، مطلب، فیلم یا پادکستی که در سایت یا شبکه‌های اجتماعی‌تان می‌گذارید، باید شما را به هدف برندسازی‌تان نزدیک کند و در جهت آن باشد.

یک محتوای درجه یک و خلاق می‌تواند مخاطبان شما را افزایش دهد. برای اینکه بدانید چطور یک محتوای جذاب و کاربردی برای موفقیت برندسازی‌تان بنویسید، کتاب قوانین محتوا در بوکاپو می‌تواند گزینه خوبی برای شروع باشد.

به سادگی می‌توانید از یک محتوا، پادکست، فیلم و قسمت‌های کوچک‌تر درآورید و در سوشال قرار دهید. نکته‌ای که باید در این مورد در نظر داشته باشید این است که کمال گرایی را کنار بگذارید و خودتان را نشان دهید. علاوه بر این، استمرار و پشتکار داشته باشید تا بتوانید نتیجه بگیرید.

نمونه برند شخصی

بعد از اینکه دریافتید که قصد دارید چه ایده شفافی را در بین مخاطبان‌تان برجای بگذارید، نوبت به گفتن داستانی می‌رسد که شما را به اینجا رسانده است. داستانی که می‌خواهید آن را زندگی کنید و با آن مسیر برندسازی شخصی‌تان را راحت‌تر کنید.

اپرا وینفری

از معجزه ماندگاری به شیوه داستان‌سرایی غافل نشوید. شاید اهمیت این موضوع را زمانی بیشتر درک کنید که بدانید اپرا وینفری به واسطه داستان زندگی‌اش بین مخاطبان خود محبوب شد.

او پس از گذر از فراز و فرودهایی که پست سر گذاشت، توانست چهره فوق العاده‌ای از خود بر جای بگذارد. شخصیتی محبوب که احتمالا او را با برنامه‌های تلویزیونی‌اش بشناسید.

فارغ از شهرتی که از این طریق به دست آورد، توانست برند خود را به عنوان فردی خودساخته و الهام‌بخش، بین مخاطبان خود ایجاد کند و این کارها را با گفتن داستان زندگی آغاز کرد که او را به اینجا رساند.

کتاب راه روشن است یکی از آثار این نویسنده محبوب است. این کتاب حاصل گردآوری مصاحبه‌هایی است که اپرا با افراد مشهور و موفق داشته است. او با نوشتن این کتاب گنجینه‌ای از بهترین نکات برای شناخت خود و اهداف‌مان را جمع آوری کرده است که می‌تواند مسیر درست زندگی را به ما نشان دهد.

خلاصه کتاب راه روشن است
زمزمه زندگی را بشنوید و مسیر درست زندگی‌تان را کشف کنید
اپرا وینفری
در ۴۰ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب راه روشن است

استیو هاروی

احتمالا ویدئوهای این هنرمند محبوب سیاه پوست را بسیار دیده باشید. به خصوص برنامه‌های طنزی که  برای بهبود روابط میان زن و مرد ساخته است. مرد کمدینی که امروز به اجراهای کمدی‌اش می‌خندیم از دل زندگی سختی بیرون آمده است.

او به معنای واقعی کلمه زندگی را زیر و رو کرده است و حالا تجربیاتش را در اختیار مردم جهان گذاشته است. با وجودی که روزگاری خانه و جای خواب نداشت اما امروز، بیش از چندین میلیون دلار درآمد سالیانه دارد.

به عقیده هاروی، شهرتش ریشه در عقلانیت و حقیقیت زندگی دارد. نمونه‌ای از کتاب‌های الهام بخش و مفید این کمدین معروف، کتاب مثل یک مرد فکر کن مثل یک زن رفتار کن است.

هاروی؛ این مجری موفق در برندسازی شخصی، در کتابش روش‌ها و شیوه‌های مهمی در برخورد با مردان در اختیارتان قرار می‌دهد که می‌تواند به بهبود روابط‌تان کمک کند.

گری وینرچاک

احتمالا همزمان که در حال بالا و پایین کردن پیج اینستاگرام‌تان هستید، ویدئوهای گری وی با همان هیجان همیشگی و سرعت بالای حرف زدنش، توجه‌تان را جلب کرده باشد.

اگر از سختی‌هایی بگذریم که گری برای رسیدن به برند فعلی‌اش پشت سر گذاشته است، او را یک کارآفرین موفق و انگیزه‌بخش در حوزه شبکه‌های اجتماعی می‌شناسیم.

علاوه بر تجربه‌ای که گری وی از آن سختی‌ها به دست آورده است، شخصیت پرجذبه و کاریزماتیک او در کنار میل به کمک کردن به بقیه، موجب شده تا میلیون‌ها نفر او را مشتاقانه دنبال کنند.

یک اصل اساسی که گری وی به آن معتقد است، توجه به نیاز و برقراری ارتباط موثر با مشتری است. کتاب اقتصاد تشکر در همین زمینه، یکی از کتاب‌هایی است که اگر کسب و کاری دارید که می‌خواهید در میان رقبا موفق شود، برای برقراری تعامل با مشتریان‌ و برآورده کردن نیاز آن‌ها پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید.

برندسازی شخصی در اینستاگرام

اینستاگرام را که باز می‌کنید، پر است از افرادی که قصد دارند در عرض یک دقیقه به شما ۳ راهکار ارائه دهند که چطور کسب و کار میلیونی‌تان را راه بیندازید. همه با روش مشابه هم، با حرکت‌های اغراق‌آمیز و حالت‌ هیجان‌زده در چهره گویی نقشه گنجی که تمام عمر به دنبالش بوده‌اید، در دستان آن‌هاست.

چند نفر از این افراد در خاطرتان مانده‌اند؟ در مقابل، بسیاری از صفحات اینستاگرام با محصولات یا خدمات خاصی که ارائه کرده‌اند و به واسطه متمایز بودن‌شان، توانسته‌اند در ذهن شما ماندگار شوند. برندسازی فراتر از یک پست گذاشتن ساده و یک کپشن نویسی سطحی است.

شما هم می‌توانید در هر حرفه‌ای که هستید، نقاط تمایزتان را به نمایش بگذارید. با قلم‌ و عکس‌های خاص‌تان، اطلاعات کاربردی و مفیدی که ارائه می‌کنید و حتی حال و هوای خوب پیج‌تان شناخته شوید.

البته این راه نیاز به یک استراتژی مشخصی دارد. باید چشم‌انداز و استراتژی پیوسته‌ای برای برندسازی شخصی خود در اینستاگرام داشته باشید تا در یک جهت حرکت کنید و فعالیت‌هایتان پراکنده و بی‌ربط به نظر نرسد.

برندسازی شخصی در اینستاگرامیکی از بدترین استراتژی‌ها این است که از رقبایتان تقلید کنید و به ویژگی‌هایی که ندارید تظاهر کنید. امکان ندارد شخصی را پیدا کنید که هیچ ویژگی منحصربه‌فرد و مهارت شاخصی برای ارائه نداشته باشد.

اما به افراد زیادی برمی‌خورید که هنوز نتوانستند گوهر بی‌همتای درون خودشان را کشف کنند و هنوز در پی یافتن گمشده‌شان سردرگم و ناآرام هستند. قدم اول برای پیداکردن نقطه تمایزتان با دیگران، این است که خودتان را بشناسید و دریابید کجای این جهان ایستاده‌اید.

شما باید موهبت‌های وجودتان را کشف کنید و آن جای خالی را که هیچ کس به غیر از شما نمی‌تواند آن را پر کند، بیابید. بدون شک این قضیه، یکی از مهم‌ترین اکتشافات هر انسانی بوده و شکوفایی و کیفیت تنها فرصت شگفت‌انگیز زیستن او به آن وابسته است.

خودشناسی چیست و چگونه خودمان را بهتر بشناسیم؟ پیشنهاد مطالعه: خودشناسی چیست و چگونه خودمان را بهتر بشناسیم؟

کتاب برندسازی شخصی

برای برندسازی از جنس خودتان آماده‌اید؟ در ادامه برایتان لیستی از کتاب‌هایی را آوردیم که می‌تواند به شما کمک کند تا برندینگ قوی داشته باشید.

کتاب جایگاه سازی برند

به نظر شما چرا برندهایی مانند کوکاکولا، پپسی یا اصلا چرا راه دور برویم همین اپل در دست‌مان، معروف شده‌اند؟ در کتاب جایگاه سازی برند، به خوبی بررسی شده که چطور برندهایی که نیاز روند فعلی بازار را شناختند، توانستند جایگاه موفقی داشته باشند.

به‌خصوص اگر می‌خواهید کسب‌و‌کار خودتان را راه بیندازید، می‌توانید با استراتژی نیچ مارکتینگ با هوشمندی به بازار مخاطبان‌تان نفوذ پیدا کنید. خلاصه این کتاب را در بوکاپو می‌توانید مطالعه کنید.

ضمن اینکه اگر هنوز کسب‌و‌کارتان را راه نینداختید، مطلب کسب و کارهای کوچک پرسود به شما ایده‌های فوق‌العاده‌ای برای راه اندازی کسب و کار و شروع به شما داده خواهد داد.

کتاب اصول برندسازی در کسب و کارهای بزرگ

امکان ندارد که شما ایده راه اندازی یک کسب و کار فوق العاده در ذهن‌تان داشته باشید و بدون برندسازی بتوانید آن را پرسود و موفق کنید. در واقع یکی از مهم‌ترین موارد در پیشرفت کسب‌و‌کار یا حتی خودتان، برندینگ و برندسازی است.

اگر می‌خواهید بدانید راز موفقیت برندهای بزرگ چه بوده که از آن برای کسب و کار و حتی پرسونال برندینگ خودتان ایده بگیرید، کتاب اصول برندسازی در کسب‌و‌کارهای بزرگ را حتما مطالعه کنید. این کتاب به شما می‌گوید که چرا کسانی که از برند شما منفعتی می‌برند، باید از حضور و چیستی برندتان آگاه شوند.

نتیجه‌گیری

ما سعی کردیم در این مقاله دربارهٔ مفهوم برندسازی شخصی، اهمیت آن و مراحل آن صحبت کنیم. همچنین کتاب‌هایی در این‌باره معرفی کردیم؛ حال از شما می‌پرسیم، به‌نظر شما بهترین راه برای پرسونال برندینگ چیست؟

سوالات متداول
پرسونال برندینگ چیست؟

ساختن یک تصویر زیبا از خودتان است که به واسطه تجربه خوبی که برای مخاطب از خودتان به جای می‌گذارید، تلاش می‌کنید مردم شما را با آن ویژگی، مهارت و تخصص ببینند و بشناسند و به خاطر بیاورند.

چگونه برند خود را بسازیم؟

خودشناسی و شناخت کامل مهارت‌ها و استعدادهایتان، همچنین شناخت مخاطبان هدف، تعیین مزیت‌های رقابتی از جمله قدم‌هایی است که پیش رو دارید.

پرسونال برندینگ چه اهمیتی دارد؟

پرسونال برندینگ علاوه بر دیده شدن شما توسط مخاطبانی که به تخصص‌تان نیاز دارند، به ایجاد فرصت‌های جدید و ارتباطات قوی در زمینه شغلی، اجتماعی و حرفه‌ای شما کمک می‌کند.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *