خلاقیت چیست

مؤثرترین روش های افزایش انواع خلاقیت

روزی را در محل کارتان به خاطر آورید که باید یک کمپین جذاب طراحی می‌کردید یا برای افزایش فروش کسب و کارتان، ایده‌ای ارائه می‌دادید؛ اما ذهن‌تان یاری‌ نکرد و آن کار با شکست روبه‌رو شد. در عوض یک نفر دیگر، با تجربه‌ و تخصصی کمتر از شما، توانست یک راه‌حل خلاقانه روی میز مدیرتان قرار دهد و توجه او را جلب کند.

خلاقیت (Creativity) صرفا بازی با رنگ و طرح‌ و خلق یک اثر هنری نیست. گاهی ممکن است رهاشدن از یک دغدغه روزمره با راه‌حلی جالب و نوآورانه و گاهی پیش‌بردن یک پروژه کاری است که به بن بست خورده باشد.

تحقیقات نشان داده زمانی که کارهای روزمره‌تان مانند غذا درست‌کردن، نقاشی‌کردن، نوشتن و… را با چاشنی خلاقیت ترکیب کنید، این کار به بهبود سلامت روانی شما نیز کمک می‌کند.

باید این چاشنی را با زندگی روزمره ترکیب کنیم تا در باتلاق تکرار و شکست فرو نرویم. با مجله بوکاپو همراه باشید تا بفهمیم چطور آن زمانی که باید قلابی بیندازیم و از فکر خلاقانه‌مان کمک بگیریم، دست پر برگردیم.

خلاقیت چیست؟

اجازه بدهید برای تعریف خلاقیت، سراغ استیو جابز یکی از اسطوره‌های نوآوری برویم. به عقیده او خلاق‌بودن یعنی برقراری ارتباط مفید یا معنادار بین چیزهای مختلفی که در نگاه اول بی‌ربط به نظر می‌رسند.

به این ترتیب زمانی که از یک فرد خلاق بپرسید چگونه کاری خلاقانه را انجام داده است، ممکن است برای پیدا کردن یک پاسخ مناسب کمی فکر کند. چرا که ویژگی خلاق بودن، یعنی توانایی نگاه کردن از زاویه‌ای متفاوت نسبت به مسائل همیشگی و توضیح شیوه پیدا کردن این نگاه متفاوت به مسائل، کار راحتی نیست.

آدم‌های خلاق، تجربه‌های خود را با چیزهای جدید، ترکیب کرده و ایده خلاقانه ارائه می‌دهند.

تفکر خلاقاگر به داستان‌های خلاقانه و ایده‌های ناب استیو جابز علاقه دارید، خلاصه کتاب استیو جابز در بوکاپو به شما کمک می‌کند. این کتاب باعث می‌شود تا دریابید چطور مانند خالق برند جهانی اپل، به هر چیزی متفاوت نگاه کنید و خلاقانه بیندیشید.

خلاقیت یعنی هنر و توانایی ارتباط بین چیزهای مختلف که در عمل هیچ ارتباطی به هم ندارند

اغلب ما به اشتباه تصور می‌کنیم که تنها راه برای خلاق‌بودن، تکیه به استعدادهای ذاتی است. تا زمانی که تفکرات و ایده‌های شما صرفا اتصال خطی و محدود شده داشته باشد، نقطه کافی برای اتصال چیزهای مختلف به هم نخواهید داشت و خلاقیتی نیز در کار نخواهد بود.

بنابراین قدم اول برای افزایش خلاقیت این است که بتوانید یک ساختارشکن هنرمند باشید. آدام گرنت در کتاب نوآوران راهکارهایی ارائه می‌کند تا از دل ضعف‌ها، انتقاد‌ها و حتی اهمال‌کاری‌ها، شخصیت خلاق درونتان را بیرون بکشید.

خلاصه کتاب نوآوران
نوآوران
آدام گرنت
در ۲۶ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب نوآوران

تفکر خلاق

زمانی که بتوانید به مسائل و اتفاقات، فارغ از چارچوبی که دارند، از زاویه‌ای دیگر نگاه کنید و بدون هیچ ساختار و محدودیتی، راجع به آن‌ها فکر کنید، می‌توانید بهترین تصمیمات خلاقانه را بگیرید.

خلاقیت هم مانند انگیزه، چیزی نیست که یک روز صبح با آن بیدار شوید و همه کارها را به بهترین شکل انجام دهید. نیاز به تمرین دارد. از آن جایی که ذهنیت ما برگرفته از تجربیات و آموزه‌های جامعه است، باورهای محدود‌کننده باعث می‌شود ذهن‌مان یخ بزند و بسته باقی بماند.

اگر ذهنیت بی حد و مرز داشته باشیم، خلاقانه فکر‌کردن برایمان راحت می‌شود. برای این که ذهن‌مان را آزاد و رها کنیم و بتوانیم بدون حد و مرز، به راهکارهای سریع برسیم، کتاب بی حد و مرز شروع خوبی است تا با نقشه کاربردی که داده، کمک کند تا به این ذهنیت برسیم.

آیا شما هم اینگونه به مسائل نگاه می‌کنید؟

اگرچه ذهن ما به روش‌های قدیمی خود، کارها را با روالی تکراری پیش می‌برد و این ویژگی مهمی برای یادگیری است، اما برای خلاق‌شدن باید گاهی این چرخه را بشکنیم.

چگونه تفکر خلاق داشته باشیماگر در اطراف‌تان افرادی هستند که تحت هر شرایطی ایده‌های ناب و جذاب دارند، به خاطر دید متفاوت و «چرا» بزرگی است که  نسبت به مسائل مختلف در ذهن‌شان دارند.

در حالی که ریشه تمام اختراعات و نوآوری‌های بشر، سوالات به خصوصی بود که بشر برای حل مسائل از خود می‌پرسید، اما قدرت سوال پرسیدن در زمان بچگی در ما بیشتر بود و به مرور چشمه سوالات‌مان با قرار گرفتن در سیستم‌های مختلف آموزشی، اداری و … خشک شد.

کتاب سوالات زیبا در این زمینه کمک‌تان می‌کند تا نحوه سوال پرسیدن از خود برای خلق ایده‌های نو را یاد بگیرید و ذهن‌تان را از دایره تکراری مسائل مختلف بیرون بیاورید.

خلاصه کتاب سوالات زیبا
سوالات زیبا
وارن برگر
در ۱۷ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب سوالات زیبا

انواع خلاقیت

اگر بخواهیم یک دسته‌بندی کلی از انواع  این ویژگی نام ببریم، می‌توان آن را به صورت زیر دسته بندی کرد:

خلاقیت کلامی

شاعران، نویسندگان و موسیقی‌دانان در این دسته بندی قرار می‌گیرند. افرادی که دارای این ویژگی هستند، از طریق سرودن، نوشتن یا نواختن، خلاق بودن خود را نشان می‌دهند.

این افراد معمولا دارای هوش کلامی بالایی هستند. اگر شما هم می‌خواهید خلاقیتتان را به کلمات و نوشته‌هایتان بیاورید از معجزه یادداشت روزانه اتفاقات‌تان غافل نشوید.

خلاقیت تجسمی

وقتی صحبت از این نوع به میان می‌آید، منظور اشکال، نماد یا تصاویری است که فرد خلاق با تصویرسازی ذهن خود آن را خلق کرده است. اگر شما هم می‌خواهید خلاقیتتان را با تکیه بر قدرت تجسم و ذهن‌تان تقویت کنید، باید ابتدا قدرت تجسم‌ را بشناسید تا بتوانید آن را در خدمت به خود به کار ببرید.

جادوی قدرت تجسم برای رسیدن به آرزوها پیشنهاد مطالعه: جادوی قدرت تجسم برای رسیدن به آرزوها

خلاقیت فردی

این بخش، مربوط به ایده‌ یا افکار نو است که فرد خلاق برای بهبود زندگی، مهارت و تخصص‌های خود به کار می‌گیرد. این ویژگی در ابعاد زندگی فرد بوده یا جنبه‌های عمومی را نیز دربر می‌گیرد.

برای این مورد، دنبال اثر یا ایده خاص نباشید. می‌توانید از آثار دیگران ایده بگیرید و با ابتکار خود ترکیب کنید. همانطور که آستین کلون در کتاب هنرمندانه بقاپید معتقد است که خلاقیت در همه جا حضور دارد و متعلق به شخص خاصی نیست و در پس هر اثر هنری، اثر هنری دیگری وجود دارد.

در نتیجه شما هم می‌توانید مانند بزرگانی چون پیکاسو و سالوارد دالی، روی یک اثر هنری، اثر خلاقانه دیگری خلق کنید.

 ابعاد خلاقیت

این ویژگی ابعاد مختلفی دارد که در ادامه با هم بررسی می‌کنیم:

تحلیل کردن

قبل از اینکه خلاقیتتان را برای حل مسئله‌ای به کار ببرید، باید آن را به خوبی درک کنید. چه یک معادله ریاضی باشد یا حتی متنی از یک کتاب، در ابتدا باید بتوانید آن را تحلیل کنید.

ذهن باز و روشن

اگر می‌خواهید یک تفکر خلاق داشته باشید باید بدون قضاوت و دید قبلی مسائل را ببینید. به این ترتیب می‌توانید خلاقانه راجع‌به آن فکر کنید. به قول دنیل پینک در کتاب ذهن کامل نو، دیگر عصر تک بعدی و بدون خلاقیتی فکرکردن، گذشته است.

در عوض عصر مفهوم در کنار توانایی همدردی و همدلی جایگزین شده که اگر با نوآوری ترکیب شود می‌تواند معجزه کند. این کتاب جذاب را می‌توانید در بوکاپو مطالعه کنید.

حل کردن مسئله

سعی کنید وقتی به مشکلی می‌خورید، قبل از حل مشکل، روش‌های حل آن را بررسی کنید. به این ترتیب موقع مطرح‌کردن مشکل، ابتدا راه حل‌های خود را پیشنهاد دهید. در این صورت ذهن‌تان آماده می‌شود راه حل‌های خلاقانه پیدا کند.

اگر به هنگام مواجهه با مسئله‌ای می‌خواهید بدانید که مسئله دقیقا چیست؟ ریشه آن کجاست و چطوری باید آن را برطرف کرد، کتاب حل مسئله رابرتسون به بیانی دلنشین کمک‌تان می‌کند.

تعامل و برقراری ارتباط

تا زمانی که نتوانید ایده‌ها و راه‌ حل‌های خلاقانه‌تان را به بهترین شکل منتقل کنید، خلاقیت‌تان کمکی نخواهد کرد. در ابتدا باید بدانید که در مقابل چه کسی راه‌حل‌های خلاقانه‌تان را ارائه می‌دهید.

مسلما روش برقراری ارتباط شما با دوست‌تان با روش ارتباط و تعامل با مدیر یک سازمان متفاوت است. همانطور که در کتاب کتاب هنر مذاکره اثر مایکل ویلر گفته شده تفکر خلاقانه یک کلیشه نیست؛ بلکه مهارتی ضروری است که می‌تواند زمانی که مذاکرات شما به بن بست می‌رسد، طناب نجاتی باشد که خود را با موفقیت بیرون بکشید.

یکی از پیشنهاداتی که این کتاب داده، پیشنهاد امنیت در مذاکرات است. شیوه‌ای که کتاب برای برقراری ارتباط و موفقیت در مذاکره گفته است، می‌تواند در تعاملات روزانه شما نیز به کارتان بیاید. برای خواندن نکات مفید و کاربردی این کتاب می‌توانید خلاصه آن را در بوکاپو بخوانید.

موانع خلاقیت چه چیزهایی هستند؟

آیا برایتان پیش آمده که در دوران مدرسه یا سرکار، کاری را با خلاقیتتان با هزار ذوق و شوق انجام داده باشید، و در نهایت بازخوردی که گرفتید این بود: «این اشتباه است! کارها باید طبق اصول پیش رود.»

شاید اصلی‌ترین دشمن خلاقیت را بتوان شرایط و سیستم‌هایی در نظر گرفت که شما را وادار می‌کند در یک چارچوب فکر کنید نه فراتر! به طور کلی موارد زیر بخشی از موانع محدودیت است:

موانع خلاقیتترس

چند بار تا به حال برایتان پیش آمده که یک راه حل خلاقانه به ذهن‌تان رسیده اما از ترس بیان ایده‌ها یا تمسخر، ترس از شکست یا ترس از هر چیز دیگر، از گفتن آن سر باز زدید؟ گاهی هم لازم است دل به دریا بزنید و بدون فکر به نتیجه، ایده خلاقانه‌تان را امتحان کنید.

مسلما نمی‌توان همیشه هم ترس‌ها را نادیده گرفت. اگر می‌خواهید ببینید که چطور از پس ترس‌ها برآمده و کنجکاوی را جایگزین آن کنید، کتاب جادوی بزرگ، به صورت کاملا هنرمندانه و دلنشین راه را نشان‌تان می‌دهد تا با پذیرفتن ترس‌ها، روی خوش به ایده‌های خلاقانه‌تان نشان دهید.

جلب نظر دیگران

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند خلاقیتمان را در نطفه خفه کند، تلاش برای جلب نظر یا تایید دیگران است. به این ترتیب اگر ایده خلاقانه‌ای به ذهن‌مان برسد، ممکن است به‌خاطر اینکه مبادا خوشایند جمع نباشد، از گفتن آن سرباز بزنیم.

این مورد، یکی از چند موانعی است که در کتاب نبرد هنرمند به آن اشاره کرده است. اگر می‌خواهید موانع خلاقیتتان را بشناسید و با آن مبارزه کنید، مطالعه کتاب نبرد هنرمند را از دست ندهید.

این کتاب می‌گوید چگونه نیاز به همراهی دیگران، به عنوان یک مقاومت در برابر نیروی ذهنی، قدرت خلاق بودن و عملکرد را از ما می‌گیرد و چطور باید با این مقاومت، دست و پنجه نرم کنیم.

تفکر در چارچوب

شاید در چند سالگی زمانی که دیگر انرژی دوران جوانی و سرخوشی را ندارید، به سال‌های قبل برگردید و ببینید که چطور بخاطر مسائل مالی و ترس از بی‌پولی، بهترین سال‌های عمرتان سر یک کار تکراری و خسته کننده تلف شد.

تفکر در چارچوب و ارتباط آن با خلاقیت زمانی که شما بتوانید به مسائل با دیدی باز بنگرید، می‌توانید یک موضوع را از دریچه‌های مختلف نگاه کنید. برای این کار، هر چند دقیقه در طی روز با خودتان خلوت کنید.

در کتاب در ستایش اتلاف وقت اثر آلن لایتمن می‌خوانید که دنیای شلوغ امروز، ما را از خلاقیتها و نداهای درونی‌مان دور کرده است. او در این کتاب کمک می‌کند تا حتی در دل روزهای شلوغ،‌ سفری به عمیق‌ترین قسمت ذهن‌مان داشته باشیم و ایده‌های نابش را کشف کنیم.

راه های افزایش خلاقیت

در ادامه برخی از راهکارهای افزایش خلاقیت را با هم بررسی می‌کنیم.

پاکسازی ذهن و انجام مدیتیشن

برای اینکه از تمام ظرفیت مغزتان استفاده کنید، نیازی نیست کارهای خارق‌العاده انجام دهید یا منتظر الهامات پیچیده باشید. بلکه باید ذهن‌تان را پاکسازی کنید و برای چند دقیقه در روز هم که شده، سعی کنید ذهن‌تان را آرام کنید.

سطح آگاهی و تمرکزتان را بالا ببرید و با نادیده‌گرفتن تمام محرک‌های درونی و بیرونی که در ذهن‌تان سر و صدایی به پا کرده است، سعی کنید به سکوت و سکون عمیقی دست پیدا کنید. اینگونه فضای خالی در ذهن‌تان ایجاد می‌شود که جا را برای افکار بهتر باز می‌کند. راه‌های انجام مدیتیشن را در اینجا بخوانید.

تقویت حافظه

با انجام یکسری اقدامات ساده می‌توانید راه خلق ایده‌ها را به روی ذهن‌تان باز کنید. با تمرین‌دادن به مغزتان سعی کنید حافظه‌تان را تقویت کنید. روش‌های دیگر تقویت حافظه را می‌توانید در این مقاله مطالعه کنید.

در کتاب راه هنرمند شاهد سفر درونی نویسنده هستیم که در آن، قدرت خلاق انسان‌ها را به ما نشان می‌دهد. نویسنده با طی این سفر معنوی، خلاقیت را یکی از ویژگی‌های ذاتی همه ما دانست و برای پیوستن انسان‌های دیگر جهت کشف خلاقیتشان، یک برنامه ۱۲ هفته‌ای در این کتاب معرفی کرده است.

برای این کار، به دو ابزار نوشته‌های صبحگاهی و قرارهای هنری نیاز دارید. قرار هنری شما می‌تواند کارهایی مانند سفر، رفتن به طبیعت و پیاده‌روی و حضور در زمان حال، سرگرمی‌های جدید و .. باشد. اگر می‌خواهید بدانید چطور در این سفر معنوی می‌توانید خلاقیتتان را کشف کنید، این کتاب جذاب را حتما بخوانید.

روحیه جستجوگر و کنجکاو

در مورد جهان، چیزهایی که وارد ذهن‌تان می‌کنید و دنیای پیرامون‌تان کنجکاو باشید. اقدامات زیر نیز می‌تواند به شما در جهت داشتن تفکری خلاق کمک کند:

  • شرکت در جلسات طوفان فکری
  • داشتن یک نقشه ذهنی (مانند خلاصه نویسی‌های طول جلسه)
  • تماشای تصاویر، فیلم یا خواندن کتاب‌‌های غنی
  • استفاده از تجسم خلاق

روحیه جستجوگر و ارتباط آن با افزایش خلاقیت

خلاقیت هیجانی چیست؟

همه ما در موقعیت‌های هیجانی مختلفی قرار گرفتیم. مثلا زمانی که می‌خواستیم هیجان‌مان را نسبت به دیدن دوست قدیمی‌مان نشان دهیم یا زمانی که قصد داشتیم حس‌مان را نسبت به کسی یا چیزی که علاقه داریم بروز دهیم، شیوه به نمایش گذاشتن هیجان‌مان متفاوت و منحصر به فرد است.

مثلا ممکن است شما هیجان‌تان را به آرامی و با یک جمله بامزه نشان دهید، در حالی که دوست‌تان از جیغ و فریاد، توجه همه را به خودش جلب می‌کند. این شیوه نمایش هیجان از خلاقیت هیجانی ما نشات می‌گیرد.

زمانی که از خلاقیت هیجانی صحبت می‌کنیم، منظور  واکنشی است که در رفتارهای هیجانی‌مان به هنگام ترس، نگرانی، عاشق شدن و.. بروز می‌دهیم. خلاقیت هیجانی دارای سه ویژگی زیر است:

  • تازگی
  • تاثیرگذاری
  • قابل اعتماد بودن

فردی که دارای این ۳ ویژگی است، توان بروز واکنش‌های هیجانی‌اش را نیز دارد. درنتیجه می‌توانیم نتیجه بگیریم افرادی که هیجان خلاق دارند، دارای درجه‌ای از هوش هیجانی نیز هستند.

طبق تعریفی که دنیل گلمن در کتاب هوش هیجانی مطرح کرده است، این ویژگی، توانایی شما را در تنظیم هیجانات و کنترل آن در خود و دیگران را نشان می‌دهد. او در این کتاب بررسی کرده است که چگونه برخورداری از هوش هیجانی بالا در مقابل بهره هوشی، می‌تواند در میزان موفقیت ما تاثیر بگذارد.

به این ترتیب می‌توانیم با درک احساسات طرف مقابل در هر لحظه، تعامل سازگارتری داشته باشیم و بین ذهن احساسی و منطقی خود ارتباط ایجاد کنیم. خلاصه این کتاب فوق العاده کمک‌تان می‌کند تا بدانید چطوری هوش هیجانی‌تان را بالا ببرید.

خلاقیت سازمانی

اگر خوش‌شانس باشید و در یک سازمانی کار کنید که نه تنها مانعی برای خلاق‌بودن کارکنان سازمان نمی‌شود، بلکه آن‌ها را تشویق می‌کند تا کارها را با خلاقیتشان پیش ببرند، می‌توانید شاهد انفجار ایده‌ها در این سازمان باشید که موفقیت آن سازمان را رقم می‌زند.

در کتاب یافتن استیو جابزی دیگر، نویسنده از استراتژی شرکت‌های بزرگ برای ایجاد روحیه خلاقانه در کارمندان می‌گوید و نشان می‌دهد که چطور این تکینک‌ها باعث می‌شود کسب و کار از رقبایش جلوتر بزند.

اگر فکر راه‌انداختن کسب‌و‌کاری در ذهن‌تان است، از معجزه حضور افراد خلاق در تیم‌تان غافل نشوید. از استخدام افراد عجیب نترسید. همانطور که کتاب پیشنهاد می‌دهد برای یک ماه هم که شده، به منابع انسانی‌تان بسپارید که تنها افرادی که از تحصیل انصراف دادند، استخدام کند.

آن وقت با طیف متنوعی از ویژگی‌ها و توانایی‌ها روبرو می‌شوید که سازمان‌تان را متحول می‌کند. استیون جانسون در کتاب ایده‌های خوب از کجا می‌آیند بررسی کرده است که کلید اصلی نوآوری در یک سازمان، شبکه‌ای است که به ایده‌های کوچک اجازه رشد و ترکیب با ایده‌های دیگر را می‌دهد.

در واقع بسترهای جدیدی که بر بسترهای دیگر شکل گرفته، باعث نوآوری‌های بیشتر شده است. این را می‌توانید از زمان حضور توئیتر و نوآوری‌هایی که به دنبال آن رقم خورد، بهتر درک کنید. یک ایده خوب، دقیقا از جرقه‌ای آغاز می‌شود که حتی فکرش را هم نمی‌کنید.

اینجاست که استفاده از مفهومی به نام تریز در دنیای امروز اهمیت پیدا کرده است.  طبق این مفهوم، تمام مسائل بشر از قبل حل شده است. تریز با طبقه‌بندی راه‌ حل‌هایی که قبلا وجود داشته، راه حلی نوآورانه و هوشمندانه را نشان‌مان می‌دهد.

تریز چیست؟ – اهمیت و کاربرد خلاقیت شناسی پیشنهاد مطالعه: تریز چیست؟ – اهمیت و کاربرد خلاقیت شناسی

خلاقیت و نوآوری در کسب و کار

زمانی که صحبت از نوآوری در کسب‌و‌کار به میان می‌آید، مسلما اگر بی‌پروا و بی‌منطق دست به اقدامات خلاقانه بزنیم، ممکن است برایمان دردسرساز شود. اما خلاق‌بودن در کسب‌و‌کارتان امری حیاتی برای درخشیدن در میان انواع رقبایتان است.

طبق نظرسنجی‌ شرکت ادوبی، افراد خلاق، ۱۷ درصد بیشتر از افرادی که هنوز نمی‌دانند خلاق هستند یا نه، کسب درآمد دارند. در واقع، طبق نظر سنجی گه از میان ۱۵۰۰ مدیر عامل صورت گرفت، خلاقیت، برگ برنده برای موفقیت در تجارت و کسب‌و‌کار است.

حتی اگر این داده‌ها و اطلاعات غلط باشند، اهمیت خلاق بودن را می‌توان در کسب و کارها و سازمان‌هایی دید که مدیران آن به دنبال استخدام افراد خلاق هستند. چرا؟ چون در این صورت است که می‌تواند با ارائه ایده‌های خوب و خلاق خود، کسب و کار را رونق دهد.

خلاقیت و نوآوری در کسب و کار برای اینکه مدیر مبتکری باشید که با ایجاد نوآوری به سودآوری در کسب و کار خود برسید، پیشنهاد می‌کنیم کتاب کارخانه خلاقیت را حتما مطالعه کنید. این کتاب بررسی کرده که چطور شرکتی مانند والت دیزنی، با در نظرگرفتن دو پارامتر توانست به سودآوری برسد.

خلاقیت در بازاریابی

فرض کنید برای خرید وسیله‌ای به مرکز خرید رفتید. همزمان چشم‌تان به قفسه پرزرق و برق قهوه و نسکافه می‌خورد. در این میان با دیدن تنوع‌های مختلفی از قهوه و نسکافه که پیش رویتان است، احتمالا با سردرگمی مواجه شوید.

در این شرایط اگر خرید نسکافه واجب نباشد، احتمالا آن را به زمان دیگری موکول می‌کنید یا از خرید آن منصرف می‌شوید. در حالی که اگر تنها یک نوع نسکافه وجود داشت، بدون سردرگمی همان  یک مدل را انتخاب می‌کردید و بیرون می‌آمدید.

در کتاب هنر شفاف اندیشیدن به خوبی دلیل این موضوع بررسی شده که چطور تصمیم‌گیری از میان گزینه‌های مختلف می‌تواند سخت باشد. این کتاب نشان می‌دهد حتی احساسات ما نیز می‌تواند روی تصمیم گیری‌هایمان تاثیر بگذارد.

به همین دلیل است که اگر قصد دارید با ایجاد خلاقیتی در فروش، کسب و کارتان را رونق دهید، باید دنبال گزینه‌ای بگردید، که دست روی احساس مشتری بگذارد. برای اینکه بدانید چطور با داستان‌های جذاب دست روی احساسات مشتری بگذارید و او را به سمت محصولی بکشانید که می‌خواهید بفروشید، مطالعه کتاب همه بازاریاب‌ها دروغگو هستند را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

نقش خلاقیت در تبلیغات

در بازار پر سر و صدای امروز برای اینکه بتوانید صدای کسب‌و‌کار یا برندتان را به گوش مخاطبی برسانید که میان بمباران اطلاعاتی قرار گرفته، باید تبلیغات‌تان را با چاشنی خلاقیت ترکیب کنید تا در ذهن مخاطب ماندگار شوید.

پیام‌های خلاقانه‌ای که دست روی احساسات، سرگرمی یا ارزش‌گذاری برای مخاطب می‌گذارد، می‌تواند نقطه تمایز شما با رقبایتان باشد. اگرچه خلاق‌بودن سخت است اما بدون راه حل نیست.

در شیوه‌ای که در کتاب تبلیغات خلاق نوشته لوک سالیوان گفته است، یکی از ترفندهایی که می‌توانید به کار بگیرید، این است که مانند شعار نایکی فقط انجامش دهید (Just Do it) در میان راه سرچشمه ایده‌هایتان می‌جوشد و چیزی که نیاز دارید پیدا خواهید کرد.

خلاصه کتاب تبلیغات خلاق
راهنمای کلاسیک برای طراحی تبلیغاتی که همه را متحیر کند
لوک سالیوان
در ۲۶ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب تبلیغات خلاق

ترفند دیگری که این کتاب پیشنهاد کرده است، این بوده که از ایده‌های ناقص استفاده کنید. این ایده‌ها در ترکیب با هم می‌تواند بدرخشد و کامل شود. ترفندهای دیگر برای داشتن خلاقیت در تبلیغات را می‌توانید در خلاصه مفید و کاربردی این کتاب بخوانید.

رشد خلاقیت

بر خلاف باور عموم که قدرت خلاق و نوآوری افراد خلاق را حاصل نبوغ آن‌ها می‌داند، با نگاهی به دستاوردهای هر نابغه‌ای، در می‌یابید که خلاقیتشان صرفا حاصل تفکر عمیق و دقیق است.

این موضوع به خوبی در کتاب چگونه یک اسب را به پرواز درآوریم بررسی شده است. این کتاب خط بطلان روی تمام عقیده‌هایی می‌کشد که  معتقد است نوآوری حاصل الهام است. با خواندن این کتاب درمی‌یابید که چطور با تفکر معمولی می‌توانید به خلاقیت دست پیدا کنید.

سخن آخر

در این مقاله درباره مفهوم خلاقیت، انواع آن، موانع آن و راه‌های افزایشش صحبت کردیم؛ با توجه به این تعاریف، آیا شما خودتان را فرد خلاقی می‌دانید؟ راه‌حل‌تان برای خلاق‌ترشدن چیست؟ فکر می‌کنید در چه کارهایی می‌توانید خلاقانه‌تر عمل کنید؟

سوالات متداول
خلاقیت چیست؟

خلاقیت لزوما رنگ پاشیدن و خلق اثر هنری جذاب نیست. حتی راهکاری که برای رفع مشکلی می‌دهید یا پروژه‌ای که به بن بست رسیده و شما به سرانجامش می‌رسانید نیز از ویژگی خلاق بودن ناشی می‌شود.

چگونه خلاق باشیم؟

یافته‌ها و آموخته‌های ذهنی ما بر اساس باورهای قبلی و تجربه‌هایمان است. برای خلاق شدن باید بتوانیم ذهن‌مان را خالی و متمرکز کنیم و به چیزهایی که وارد ذهن‌مان می‌کنیم، بدون هیچ حد و مرز و چهارچوبی نگاه کنیم.

چگونه خلاقیت را پروش دهیم؟

برای چند دقیقه در طی روز، بدون توجه به محرک‌های بیرونی و درونی در گوشه‌ای ساکت و آرام بنشینیم و مدیتیشن انجام دهیم. خواندن کتاب‌های غنی و فیلم‌های جالب، پیاده‌روی در طبیعت و .. نیز در پرورش خلاقیت موثر است.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

1 دیدگاه برای “مؤثرترین روش های افزایش انواع خلاقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *