برای رفع بی حوصلگی دائمی و روزمره چه کارهایی انجام بدهیم؟

بی حوصلگی یعنی بیکاری ذهن؛ ذهنی که نمی‌داند چه کند! فرد بی حوصله در جواب همه پیشنهاد‌هایی که از دوستان و اطرافیان خود دریافت می‌کند فقط یک جمله می‌گوید: حوصله ندارم!

فقدان انگیزه، احساس پوچی، احساس نارضایتی، بی تفاوتی، بمباران افکار مختلف از در و دیوار، بی قراری و خستگی، تنها بخشی از جوش و خروش‌های درونی یک فرد بی‌حوصله است.

من فکر می‌کنم ما در زیر بار سنگین این زندگی مدرن له شده‌ایم و فرصتی به ما داده نشده تا بدانیم واقعاً از این زندگی چه می‌خواهیم؟

بی حوصلگی (Bordem) یک پدیده رایج شده است، حتی نوجوانان هم این روز‌ها از این احساس گلایه دارند! صبح قبل از تابیدن نور خورشید به چشمانمان، این نور گوشی است که چشمان ما را روشن می‌کند. بی وقفه صفحات مجازی را بالا و پایین می‌کنیم و مثلاً داریم علایق خود را دنبال می‌کنیم. تلویزیون پر از برنامه‌های متنوع شده است. هر روز فیلم جدیدی به بازار می‌آید و بچه‌ها با جدیدترین بازی‌های کامپیوتری سرگرم هستند؛ اما باز از بی حوصلگی می‌نالیم.

علت بی حوصلگی دائمی

ریشه‌های بی حوصلگی ممکن است در عدم درک ما از چیزی که می‌خواهیم نهفته باشد! افراد بی حوصله خودآگاهی پایینی دارند و درک آنچه واقعاً می‌خواهند برای آنان دشوار است. احساس بی حوصلگی زمانی اتفاق می‌افتد که چیزی در محیط علاقه و توجه شما را جلب نمی‌کند.

بی حوصلگی از ذهن شروع شده و به‌سرعت بدن و احساسات شما را فلج می‌کند. این یافته‌ها در زیرمجموعه روان پویایی یا سایکودینامیک قرار می‌گیرد، آنجایی که افراد علایق واقعی خود را سرکوب می‌کنند و دیگر چیزی آن‌ها را راضی نمی‌کند.

این بخش سرکوب کردن هنوز جای بحث دارد، اما یافته‌ها نشان داده که دانش آموزانی که مرزبندی دقیقی بین احساسات خود قائل نیستند و در توصیف احساسات خود دچار مشکل هستند، گرایش به بی حوصله شدن دارند. در این مقاله از مجله بوکاپو با بررسی دلایل بی حوصلگی و راه درمان آن، راهکار‌هایی برای این پدیده رایج قرن حاضر ارائه می‌کنیم.

دلایل بی حوصلگی

بی حوصلگی یک تجربه جهانی است، اما تا همین اواخر، محققان تعریف دقیقی از این وضعیت نداشتند. رایج‌ترین تعریف بی حوصلگی در فرهنگ غرب این است که هیچ کاری برای انجام‌دادن نداشته باشید! تقریباً همه افراد در طول زندگی خود برای مدتی در این وضعیت قرار می‌گیرند و مردان بیشتر از زنان در معرض بی حوصلگی هستند.

دلیل بی حوصلگیبی حوصلگی «ریشه همه بدی‌ها» است و افراد برای تسکین درد خود دست به هر کاری می‌زنند. افراد بی حوصله بیشتر در معرض خطر اعتیاد به مواد مخدر، اعتیاد به الکل یا دیگر رفتار‌های پرخطر هستند. چند مورد از دلایل رایج بی حوصلگی را در بخش زیر آورده‌ایم:

مرور اتفاق‌های تکراری در ذهن

بی حوصلگی نوعی خستگی ذهنی است! این خستگی ناشی از انجام کارهایی تکراری است که حتی اندکی به جزئیات آن علاقه نداریم؛ کار‌هایی که به توجه مداوم نیاز دارند، مانند انتظار در فرودگاه یا زندانیان حبس شده در سلول.

هر تجربه‌ای که قابل‌پیش‌بینی و تکراری باشد خسته‌کننده می‌شود. به‌طورکلی، تکرار بیش از حد یک چیز و عدم برهم‌خوردن این تکرار با کار‌های متفاوت و هیجان‌انگیز، علت کم حوصلگی و عصبانیت است.

عدم وجود جریانات چالش‌برانگیز در زندگی

انجام کار‌های چالش برانگیزی که با توانایی‌های فرد مطابقت دارد، او را از کسالت و بی‌حوصلگی دور می‌کند؛ کار‌هایی که به فرد هیجان می‌دهند و نتایج آن کار‌ها سریع و قابل‌دسترس هستند. متأسفانه داستان به همین‌جا ختم نمی‌شود. کار‌های خیلی آسان برای آن‌ها حوصله سر بر و خسته‌کننده است و کار‌های دشوار آن‌ها را مضطرب می‌کند. فرد فقط درصورتی‌که خیالش راحت باشد که از پس انجام کار برمی‌آید هیجان‌زده می‌شود.

با این چهار روش می‌توانید افرادی را وارد زندگی‌تان کنید که شما را به چالش بکشانند پیشنهاد مطالعه: با این چهار روش می‌توانید افرادی را وارد زندگی‌تان کنید که شما را به چالش بکشانند

ایجاد تنوع و چالش برای دوری از بی حوصلگی

عدم وجود تنوع و تازگی در زندگی روزمره

خلق‌وخوی افراد با هم متفاوت است. بعضی از افراد بیشتر از دیگران حوصله‌شان سر می‌رود. به همین سادگی! افرادی که ذاتاً به وجود هیجان و تازگی در زندگی خود نیاز دارند، بیشتر در معرض بی حوصلگی هستند. سرعت جهان برای این افراد کندتر از مردم عادی می‌گذرد و آن‌ها با روی‌آوردن به کار‌های هیجان‌انگیز و پرریسک (مثل چتربازی) آدرنالین بیشتری را وارد زندگی خود می‌کنند. افراد برونگرا بیشتر در معرض بی حوصلگی هستند و گاهی با انجام کار‌های عجیب‌وغریب، این رخوت را برای مدت کوتاهی از خود دور می‌کنند.

نشانه احتمالی از اختلال نقص توجه مزمن

وقتی نمی‌توانید روی چیزی تمرکز کنید، علاقه پیداکردن به آن، کار سختی است! بی حوصلگی با اختلال نقص توجه ارتباط مستقیمی دارد. چیزی که ما را خسته می‌کند، چگونه توجه ما را به خود جلب کند؟ افراد مبتلا به اختلال نقص توجه مزمن و بیش‌فعالی، گرایش بیشتری به بی حوصلگی دارند. البته قطعاً اگر این مسئله تا جایی پیشرفت نکرده باشد که نام آن را «اختلال نقص توجه» بگذاریم، می‌توان با تکنیک‌های کارآمد و مؤثر، به دستاوردهای درخشانی که دنیل گلمن در کتاب تمرکز برمی‌شمرد، برسیم. پیشنهاد می‌کنیم نکات مهم این کتاب را در بوکاپو مرور کنید.

خلاصه کتاب تمرکز
راهکار دستیابی به تعالی!
دنیل گلمن
در ۵۴ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب تمرکز

نیاز به عامل بیرونی برای کسب انرژی درونی

از زمان کودکی، بعضی از بچه‌ها با اسباب‌بازی‌های خود گوشه‌ای مشغول بازی می‌شوند؛ اما برخلاف این گروه، بعضی از بچه‌ها همیشه در حال بهانه گرفتن و خواسته‌های متفاوت هستند؛ یک روز ماشین کنترلی می‌خواهند، روز دیگر درخواست مقدار زیادی تنقلات دارند و این بهانه‌جویی‌ها هر روز دچار ابعاد تازه‌ای می‌شود. اگر هم به نیاز‌های آن‌ها بی توجهی شود، زمین‌وزمان را به هم می‌دوزند.

مشکلات این بچه‌ها با افزایش سن بیشتر هم می‌شود. کودکان بهانه‌گیرِ دیروز به افرادی تبدیل می‌شوند که برای دریافت هیجانات همیشه به دنیای بیرونی تکیه دارند و هرگز یاد نمی‌گیرند که خودشان باید برای یافتن انگیزه‌های درونی‌شان اقدام کنند.

عوامل مؤثر بر انگیزش درونی و راه‌های افزایش آن را در مقاله انگیزش درونی بیان کردیم که پیشنهاد می‌کنیم حتما آن‌ها را مرور کنید و به دنبال حلقه گمشده انرژی و انگیزه‌تان باشید.

بااین‌حال، در غیاب این مهارت‌های فردی، دنیای بیرون همیشه برای ارائه هیجان و تازگی، پتانسیل کافی را ندارد. روزی می‌رسد که حتی رفتن به فضا هم این افراد را هیجان‌زده نمی‌کند. در مواجهه با این احساسات، شناخت خود، اهداف واقعی و چیزهایی که واقعاً خوشحالمان می‌کند، همان کلید راه‌حل معماست. خودشناسی به ما می‌آموزد که در مقابل رفتار‌های ناآگاهانه خود، عملکرد آگاهانه‌تری داشته باشیم. حتی اینکه بی‌دلیل دچار بی حوصلگی، خستگی و بی‌انگیزگی می‌شویم نیز نشانه‌های فراخوانده شدن از سمت خود برترمان برای شناخت و آگاهی بیشتر از آنچه تاکنون داشته‌ایم است.

عدم احساس استقلال فردی و تحت کنترل دیگران بودن

تابه‌حال به روابط دوستان و اعضای خانواده خود با دید متفاوتی نگاه کرده‌اید؟ معمولاً این افراد در ارتباط با آدم‌های اشتباه دچار بی میلی و خلق پایین می‌شوند. این مسئله خیلی مهم و ریشه‌ای است و در بیشتر مواقع حتی خود فرد هم متوجه این موضوع نیست. این حالت زمانی در رابطه خود را نشان می‌دهد که یک فرد بر فرد دیگری سلطه دارد. کار‌ها باید مطابق میل یک نفر باشد و دیگری از این عدم استقلال دچار کسالت می‌شود. این افراد دیگر رغبتی به انجام کار‌های موردعلاقه خود ندارند و در بیشتر مواقع، احساس بی حوصلگی و بی‌قراری می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، نوجوانی اوج دوران بی حوصلگی است. به این دلیل که کودکان و نوجوانان، کنترل کافی بر انجام کار‌هایشان ندارند. به‌عبارت‌دیگر، عدم استقلال فردی در این دوران بیشتر از همیشه نمود دارد.

نقش غیر قابل انکار تمدن جدید

بی حوصلگی محصول مدرنیته است! در اوایل تاریخ بشر، اجدادمان کل روز را مشغول تهیه غذا و محافظت از جان خود بودند. آیا در این شرایط، مجالی برای کسالت و بی رمقی می‌ماند؟ تا زمان انقلاب صنعتی چیزی به نام بی حوصلگی در میان مردم باب نبود و افراد اینقدر دچار کسالت و بی‌قراری نبودند.

بعد از انقلاب صنعتی و شروع دوران روشنگری که گفتمان‌های علمی، سیاسی و فلسفی جایی میان مردم باز کردند، بی حوصلگی هم نمایان شد. داستان زندگی انسان در عصر هوش مصنوعی را هیچ‌کس بهتر از مکس تگمارک نمی‌تواند برایتان تعریف کند. او در کتاب زندگی ۳.۰ درباره روند تکامل انسان به پیشرفت تکنولوژی و آینده‌ای که در انتظار اوست، اطلاعاتی ارائه می‌دهد که همه ما باید از آن‌ها باخبر باشیم.

تاثیر تکنولوژی و ابزارهای دیجیتال در احساس بی حوصلگیالبته برای سر و سامان دادن اوضاع زندگی‌مان و پس گرفتن کنترل آن از لوازم دیجیتال و تکنولوژی‌، کال نیوپورت با کتاب مینیمالیسم دیجیتال به کمکمان می‌آید. بسیاری از ما احساس نیاز به دانستن این تکنیک‌ها نداریم، اما کافی است مجموع ساعاتی که اپلیکیشن اینستاگرام‌تان در روز از شما سرقت می‌کند را در ۳۶۵ روز سال ضرب کنید تا ببینید فاجعه کجا در حال رخ دادن است.

تغییرات مؤثر در سبک زندگی برای رفع بی حوصلگی

اولین قدم برای رفع بی حوصلگی، درک آن است! بدون فهمیدن یک مسئله چگونه قرار است در جهت رفع آن قدم بردارید؟ مهم است که در واقع بفهمیم چه چیزی باعث این احساس در ما می‌شود.

انجام کار‌های هیجان‌انگیز به طور موقت ما را از بی رمقی در می‌آوردند، اما به ما کمک نمی‌کنند برای همیشه بر این احساس خود غلبه کنیم. از طرف دیگر، ریشه‌یابی مسئله منجر به پیداکردن سریع‌تر راه‌های درمان بی حوصلگی می‌شود.

انسان موجودی اجتماعی است و این احساس در زمان تنهایی بیشتر به سراغ آدم‌ها می‌آید. حضور در جمع‌های دوستانه و فعالیت‌های گروهی تا حدی بی حوصلگی را از شما دور می‌کند. پس خودتان و علایقتان را برای جلوگیری از احساس بی حوصلگی بشناسید.

برنامه‌های روزانه خود را بر اساس این علایق برنامه‌ریزی کنید تا شروع هر روز برایتان با اتفاق‌های هیجان‌انگیزی رقم بخورد. خواندن خلاصه کتاب های روانشناسی به شما در زمینه خودآگاهی و پرورش ذهن کمک بیشتری می‌کنند.

چگونه از بی حوصلگی دوری کنیم؟

در قدم اول این ۴ راهکار اساسی را امتحان کنید:

خلاقیت در لحظه و ارائه یک پیشنهاد ترغیب کننده

در زندگی چیزی را به شانس واگذار نکنید! در غیر این صورت، این شما نیستید که کنترل و هدایت اتفاقات زندگیتان را بر عهده دارید. زندگی پر از اتفاقات ناگهانی و تأخیرهای طولانی است. شما نمی‌توانید از گیرکردن در ترافیک یا تأخیر هواپیما جلوگیری کنید، پس فعالیت‌های متنوعی برای این زمان‌های خود در نظر بگیرید.

اگر قصد مسافرت با هواپیما را دارید حتماً با خود کتاب یا یک بازی سرگرم‌کننده همراه داشته باشید. به امید اینکه قرار است یک گپ طولانی با مسافر بغل دستی خود داشته باشید سوار هواپیما نشوید. اینکه چه کسی در کنار شما می‌نشیند دست من و شما نیست.

دوری از بی حوصلگی و رسیدن به پویایی با تغییر در طرز فکرهمیشه برای خودتان یک گزینه جالب و هیجان‌انگیز رو کنید تا هم سرگرمتان کند، هم برایتان مفید واقع شود. برای رسیدن به این مرحله، نیاز دارید زندگی را از زاویه جدیدی ببینید و کم‌کم این مهارت را در خودتان تقویت کنید.

کارول دوک استاد آموزش شیوه صحیح و کارآمد نگاه کردن به زندگی است؛ به طوریکه در تمام جنبه‌ها رشد و پیشرفت را لمس کنید. او در کتاب طرز فکر از دو نوع طرز فکر با نتایج متفاوت و متضاد سخن می‌گوید که برای حرکت رو به جلو، درجا نزدن و رسیدن به رضایت درونی به آگاهی از آن‌ها نیاز داریم.

مؤثرترین روش های افزایش انواع خلاقیت پیشنهاد مطالعه: مؤثرترین روش های افزایش انواع خلاقیت

تجربه های هیجان‌انگیزتر با تکنیک «تایمر ۱۵ دقیقه‌ای»

چه کسی فکر می‌کند یک شست‌وشوی ساده ممکن است هیجان‌انگیز بشود؟ اما با استفاده از تایمر حتی کسل‌کننده‌ترین اتفاقات نیز هیجان‌انگیز خواهند شد. مثلاً تایمر را روی ۱۵ دقیقه تنظیم و شست‌وشوی لباس‌های خود را شروع کنید. آن‌وقت متوجه می‌شوید چه پرشتاب‌تر از همیشه مشغول اتمام کار‌ها هستید. با خود مسابقه بدهید و بازی کنید. این شیوه کمک می‌کند دقایق کسالت‌بار را متوجه نشوید. دفعه بعدی لباس شستن دیگر برای شما کاری حوصله سر بر به‌حساب نمی‌آید.

با استفاده از این تکنیک، با یک تیر، دو نشان زده‌اید، هم از بی حوصلگی نجات پیدا می‌کنید، هم در مدیریت زمان استاد می‌شوید. البته فراموش نکنید که بعد ازین مرحله احتمالا زمان بیشتری در برنامه روزانه‌تان پیدا می‌کنید که بهتر است برنامه رسیدن به اهدافتان و لذت بردن از فرصت‌های زندگی را در آن‌ها جای دهید. در غیر این صورت، ممکن است مورد هجوم دوباره چرخه بی‌حوصلگی قرار بگیرید! پیشنهاد هیجان‌انگیز ما این است که روی توسعه فردی و پیشرفت شخصی خودتان تمرکز کنید.

معجزه یک دفتر برنامه ریزی یا «پلنر»

قبل از اینکه ذهن‌تان دلیلی برای افسردگی و کسالت شما پیدا کند و قانعتان سازد که هیچ‌چیز جالبی در زندگیتان نیست، شما غافلگیرش کنید. این فرایند را برعکس انجام دهید. آنقدر کار و برنامه در راستای اهدافتان به ذهن بدهید تا فرصتی برای بیکاری باقی نماند.

به این روش عمل کنید:
هر روز صبح پس از صرف صبحانه، قبل از هرکاری، کارهایی که در آن روز باید انجام بدهید را بنویسید. تکنیک‌های مؤثر کتاب برنامه ریزی به روش بولت ژورنال در این مرحله همان دستان پرتوان کارآگاه گجت برای شماست. با این روش، ذهنتان همان اول صبح به حالت آماده‌باش در می‌آید.

اما یادتان باشد بازه زمانی سفت و سخت برای انجام کارها در نظر نگیرید. زیرا اگر نتوانید به آن زمان‌بندی عمل کنید، انگیزه‌تان را با دستان خودتان از بین می‌برید.

یادداشت روزانه و کاربرد آن در رسیدن به موفقیت پیشنهاد مطالعه: یادداشت روزانه و کاربرد آن در رسیدن به موفقیت

از آن طرف بوم نیفتید!

ریشه‌های تجربه این احساس خمودگی را در خود را پیدا کنید و در جهت رفع آن بکوشید، اما تعادل را فراموش نکنید. زندگی‌کردن بر این مبنا که شما نباید اصلاً احساس بی حوصلگی داشته باشید واقعاً ترسناک است.

توانایی مدیریت استرس در این موقعیت‌ها به کمک شما می‌آید. نباید برنامه‌های خود را درگیر این حس کنید که مبادا بی حوصله بشوید. این احساس هم می‌تواند موقتی و گذرا باشد و نیاز نیست در همه مواقع، کاری برای آن انجام دهید! مدیتیشن و ورزش‌کردن را وارد فعالیت‌های روزانه خود کنید تا در این مواقع، شرایط را بهتر تحمل و مدیریت کنید.

خلاصه کتاب مدیریت استرس
هنر کنترل استرس و تنش
آلن الکین
در ۲۳ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب مدیریت استرس

نکات این کتاب ها شما را از بی حوصلگی نجات می دهد

این ۸ کتاب وادارتان می‌کنند از زوایایی به زندگی نگاه کنید که تابحال از آن‌ها بی‌خبر بوده‌اید. شادی و معجزه را در لحظاتی پیدا کنید که هرروز سهل‌انگارانه از کنارشان می‌گذشتید. مهم‌تر از همه، در لابه‌لای کلمات و جملات این کتاب‌ها، آموزه‌هایی برای یک عمر زندگی است که در هر شرایط و هر موقعیتی می‌توانید با کمک آن‌ها به گنج زندگی دست یابید.

کتاب هنر در لحظه زندگی کردن

مجموعه داستان‌های واقعی و صادقانه افرادی که به آغوش لحظه اکنون بازگشتند و معجزه‌های زندگیشان را رقم زده‌اند.

کتاب ۱۲ قانون زندگی

قوانین طلایی زندگی از زبان استاد جهانی، جردن پیترسون که همواره در لیست پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک‌تایمز و آمازون قرار دارد.

کتاب ایکیگای

راز عمر طولانی و زندگی شاد ساکنین جزیره اوکیناوا که تبدیل به روشی جهانی برای لذت بردن از تنها فرصت زندگی شد.

کتاب قوانین طبیعت انسان

رابرت گرین در این کتاب ارزشمند از محرّک‌های ذهن خودآگاه و ناخودآگاه انسان می‌گوید که او را وادار به تجربه احساسات مختلف و گرفتن تصمیمات خاص می‌کند.

کتاب هنر خوب زندگی کردن

رولف دوبلی، نویسنده مشهور سوئیسی در مشهورترین کتاب خود، راه ساختن باورهای ذهنی و دید تازه به چشم‌انداز آینده زندگی را به مخاطبش نشان می‌دهد.

کتاب قدیس، رئیس و موج سوار

رابین شارما در این کتاب، رازهای یک زندگی اصیل و واقعی از مردی را روایت می‌کند که معجزه‌وار از یک تصادف جان سالم به‌در برد و فرصتی دوباره برای بررسی ارزش‌های زندگی پیدا کرد.

کتاب درجا زدن ممنوع

جان سی مکسول از ۱۵ قانون مهمی پرده برمی‌دارد که همه ما برای رشد فردی، بهبود شخصیت و رسیدن به خواسته‌هایمان باید از آن‌ها آگاه باشیم.

کتاب ۱۳ کاری که افراد هوشمند انجام نمی دهند

امی مورین با هر نکته در این کتاب کمکمان می‌کند قدرتمان را پس بگیریم، با ترس‌هایمان روبه‌رو شویم و تغییرات بنیادین در زندگیمان ایجاد کنیم.

راهکارهای فوری برای درمان بی حوصلگی

دبی فورد در کتاب شجاعت می‌گوید: «وقتی احساس ضعف، درماندگی و ناتوانی می‌کنیم، آن نیرو را نداریم که افکار نومید‌کننده، منفی و هراسناکی را که مانع زندگی دلخواهمان می‌شوند کنار بزنیم. وقتی نیرویمان را واگذار و توانایی‌هایمان را انکار می‌کنیم، تسلیم اعتیاد‌ها، ترس‌ها، هوس‌های ناسالم و شرطی‌سازی‌های گذشته می‌شویم. آنگاه رفتارمان مطابق با این باور پیش می‌رود.»

دبی فورد در این کتاب، طرح زیستن یک زندگی شجاعانه را برای شما شرح می‌دهد. افرادی که به دنبال تغییر برخی رفتار‌های خود در زندگی شخصی و اجتماعی هستند، بیشترین بهره را از این کتاب خواهند برد.

 

خلاصه کتاب شجاعت
چیره شدن بر ترس و برانگیختن اعتماد به نفس
دبی فورد
در ۳۶ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب شجاعت

دیدن و درگیرشدن با تجربیات جدید، استراتژی‌های مؤثری برای مقابله و درمان بی حوصلگی هستند. با کمک این ۱۵ پیشنهاد مفید، روح تازه‌ای به زندگی خود بدمید:

 • برای سفر به مقاصد دلخواهتان برنامه‌ریزی کنید
 • مهارت جدیدی مانند زبان یا موسیقی را امتحان کنید
 • احساس ترحم به خود و گفتگوی منفی را به سرعت متوقف کنید
 • فعالیت و تحرک بدنی را در الویت‌های مهم خود قرار دهید
 • به طبیعت بروید و از انرژی بی‌انتهای آن بهره بگیرید
 • واقعیت را همان‌طور که هست بپذیرید
 • معجزه نظم و دیسیپلین شخصی را وارد زندگیتان کنید
 • اهداف جدید انتخاب کنید و برای رسیدن به آن‌ها تلاش کنید
 • هرگاه خسته شدید حتما استراحت کنید
 • به سلامت روان و ذهنتان اهمیت بدهید
 • به هنگام بی‌حوصلگی، مانند یک دوست مهربان با خودتان رفتار کنید
 • منتظر شخص یا اتفاق خاصی برای خوشحال و پرانگیزه بودن نباشید
 • لیستی از فعالیت‌هایی تهیه کنید که در بدترین شرایط هم حالتان را خوب می‌کنند
 • پیشرفت خودتان را با دیگران مقایسه نکنید
 • حسرت اتفاقات گذشته و فرصت‌های از دست رفته را نخورید

این نکات را انجام دهید تا ببینید که چگونه لذت بردن از تجربیات جدید، احساس بی حوصلگی شما را درمان می‌کند. افق‌های ذهنی و ارتباطات اجتماعی خود را گسترش دهید تا زندگی دوباره روی خوشش را به شما نشان دهد.

مهمترین نکته در این مسیر، شناخت هرچه بیشتر از خودتان است. برای شناخت بیشتر از روان خود و تغییر ارتباط با جهان اطرافتان، بهترین کتاب های روانشناسی را بخوانید.

برقراری روابط اجتماعی و نقش آن در افزایش انرژی اما اگر هیچ کدام از این راهکارها انگیزه حرکت در شما ایجاد نمی‌کند، صبر کنید! کندوکاو برای رسیدن به ریشه‌های بی‌حوصلگی تمام نشده است. شاید نیاز به کمک حرفه‌ای‌تری دارید. لطفا ادامه مطلب را دنبال کنید.

چرا با وجود اینکه از سلامت کامل جسمی برخورداریم، همچنان رمق نداریم؟ پیشنهاد مطالعه: چرا با وجود اینکه از سلامت کامل جسمی برخورداریم، همچنان رمق نداریم؟

بی حوصلگی در روانشناسی نشانه چیست؟

به جدول فیلم‌های پر طرفدار نتفلیکس نگاهی بیندازید! از ویدیو‌های آموزشی تکنیک‌های مدیریت مزرعه ماهی یا مردانی که در سکوت، لباس آویزان می‌کنند، خبری نیست. این فیلم‌ها ابزار کار روانشناسان برای مطالعه رفتار در افراد هستند. اگر بی‌حوصلگی و بی‌انگیزگی مدت زیادی همنشین شماست، وضعیت کمی هشداردهنده است. بی حوصلگی مزمن می‌تواند نشانه این موارد باشد:

تله روانی استحقاق و بی حوصلگی

در یک‌کلام، فرد خود را سزاوارتر از دیگران در همه موقعیت‌ها می‌بیند. تله‌های زندگی، ریشه در دوران کودکی افراد دارند و فرد به‌سختی توان درک و مواجهه با آن‌ها را دارد. اگر کسی خود را با دیگران همراه ببیند، در موقعیت‌های مشابهی مثل تأخیر در رسیدن هواپیما، این‌قدر دچار خشم و عصبانیت نمی‌شود.

این افراد، همان کسانی هستند که نظم را در صف بانک یا نانوایی رعایت نمی‌کنند؛ چراکه فکر می‌کنند وقت آن‌ها از همه اهمیت بیشتری دارد! این طرحواره‌ها و تله‌های روانی احساس و عملکرد امروز شما را شکل می‌دهند؛ به همین دلیل، خیلی اهمیت دارد که آن‌ها را زیر نظر یک روانشناس، واکاوی کرده و خود را از دستشان رها کنید.

بی حوصلگی در روانشناسی نشانه افسردگی یا تله روانی استحقاق استفردی را در نظر بگیرید که دچار طرحواره استحقاق است. این فرد با واردشدن به هر محیط جدیدی، خود را بر حق می‌داند که بهترین امکانات و موقعیت‌ها را به او اختصاص دهند. او فکر می‌کند فرد خاصی است و از دیگران انتظار دارد که مطابق میل او رفتار کنند.

به همین دلیل، باب میل نبودن شرایط، او را به‌راحتی عصبانی و بی حوصله می‌کند. مثلاً تأخیر حرکت یک هواپیما، این دسته از افراد را بیشتر خشمگین می‌کند. چراکه آن‌ها مهمتر از هر چیزی هستند.

آگاهی پیداکردن به این مسئله می‌تواند بسیاری از مشکلات بی حوصلگی فرد دچار این طرحواره را درمان کند.

اگر فکر می‌کنید که جهان چیزی به شما بدهکار است، طرز فکرتان را تغییر دهید پیشنهاد مطالعه: اگر فکر می‌کنید که جهان چیزی به شما بدهکار است، طرز فکرتان را تغییر دهید

ممکن است نگران تله‌های روانی دیگری که در درونتان دارید و از آن‌ها بی‌خبرید، شده باشید! حق دارید! زیرا این طرحواره‌ها آنقدر با گوشت و پوست زندگیمان عجین شده‌اند که خودمان نمی‌توانیم آن‌ها را ببینیم، اما تا جزئی‌ترین اعمال و افکارمان را کنترل می‌کنند.

جفری یانگ در کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید بر مهم‌ترین تله‌های روانی که تأثیرات جدی بر زندگی ما می‌گذارند، تمرکز کرده است. البته او فقط آن‌ها را بررسی نمی‌کند، بلکه به مخاطب خود می‌آموزد که چگونه با تله‌های زندگی برخورد کند. پیشنهاد می‌کنیم مطالعه این کتاب را در الویت لیست مطالعه‌تان قرار دهید.

خلاصه کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید
روانکاو خودتان باشید
جفری یانگ
در ۶۸ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید

افسردگی و بی حوصلگی

بین احساس بی حوصلگی و افسردگی مرز باریکی وجود دارد! اگر احساس بی حوصلگی مداوم خود را نادیده می‌گیرید، در آینده‌ای نه‌چندان دور منتظر هجوم بیماری افسردگی به زندگی خود باشید.

فرد بی حوصله به امید این که احساس خمودگی و رخوت را از خود دور کند با دوستانش دیدار می‌کند، دنبال تجربه‌های جدید می‌رود و یا حتی شغل خود را عوض می‌کند. اما فرد افسرده با احساس نا‌امیدی که بر او چیره شده، توان انجام کار‌های هیجان‌انگیز را ندارد.

بنابراین، نشانه‌های بی حوصلگی را در خود جدی بگیرید قبل از اینکه حضور ناگهانی دیو افسردگی غافلگیرتان کند!

کلام آخر

علت بی حوصلگی دائمی و درمان آن بحث گسترده‌ای است. این ویژگی در افراد مختلف به شکل متفاوتی خود را نشان می‌دهد و این احساسات باید توسط یک روانشناس ریشه‌یابی شوند. به‌طورکلی، نباید انتظار داشت که زندگی همیشه بر وفق مراد ما بچرخد و آب در دل ما تکان نخورد.

ما در این مقاله سعی کردیم دلایل بی حوصلگی و راهکار‌هایی برای درمان آن را بررسی کنیم.

سوالات متداول
خستگی و بی حوصلگی نشانه چیست؟

گاهی عدم درک درست ما از شرایط، در ایجاد احساس خستگی و بی حوصلگی تأثیر دارد، اما عدم وجود تنوع در زندگی و برآورده نشدن انتظارات ما، نشانه‌های اصلی این احساسات هستند.

برای رفع بی حوصلگی چه کنیم؟

امتحان کردن تجربه‌های جدید، یکی از راه‌های رفع بی حوصلگی است. سفر کنید و فعالیت روزانه خود را افزایش دهید. علاوه‌بر این، نگاهتان را به احساس بی حوصلگی تغییر دهید. گاهی این یک حس طبیعی و گذرا است.

تله روانی استحقاق چیست؟

افرادی که به این تله روانی دچار هستند، در همه موقعیت‌ها حق را به خود داده و انتظار دارند که همه به رفتار‌های آن‌ها مهر تأیید بزنند.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *